1. štvrťfinále: Pinerola Futsal 1994 – MŠK Žilina FUTSAL 9:3 (4:0)

1.štvrťfinále, 02.03.2019 Hant aréna Bratislava 17:30 hod.

Pinerola Futsal 1994 – MŠK Žilina FUTSAL  9:3 (4:0)

Ako to už býva v našej najvyššej futsalovej súťaži zvykom, po základnej časti kluby vstúpili do tej nadstavbovej. Šošoni síce zachránili pre svoj klub extraligovú účasť, ale v play-off ich už čakala na palubovke doteraz nezdolaná Pinerola. Družstvo vystužené najlepšími hráčmi Slovenska a doplnené o Brazílske akvizície. Favotit a to nie len tohto zápasu do bodky naplnil papierové predpoklady a mladučkým šošonom nedal najmenšiu šancu!

Zostavy:

Pinerola: M.Herko „C“ (21.P.Brndiar) – G.Rick, P.B.M.D.Silva (Bruno), V.D.Silva (Mimi), P.Kozár, V.S.M.D. Souza (Vitinho), M.Kyjovský, T.Bagin, J.Halás, D.Čeřovský, P.Štefaňák, P.Zaťovič, tréner: L.Mikita

MŠK: E.Kavčák (M.Greschner)– K.Koleno „C“, D.Ostrák, M.Ševčík, R.Moravec, L.Ďuratný, M.Belaník, T.Mičuda, M.Zajac, M.Pleva, tréner: M.Ondrušek st.

Góly: Bruno 2, Vitinho 2, P.Štefaňák 1, G.Rick 1, T.Bagin 1, L.Ďuratný (vlastný) – M.Ševčík 2, M.Belaník 1

ŽK: Bruno – M.Ševčík, M.Belaník

Rozhodovali: S.Grom a A.Bublávek, delegát: Š.Moncman

Počet divákov: 100

Zápas mal od začiatku do konca prakticky rovnaký priebeh. Je takmer nemožné popísať všetky šance domácich, ale skúsme vypichnúť tie najväčšie z oboch táborov.

1.min. zbytočná pätička R.Moravca a M.Kyjovský poslal loptu len tesne vedľa brány. Následne sa k strele dostal P.Štefaňák, ktorý minul bránu s ešte menším rozdielom. Záblesk gólového náznaku prišiel po bombe M.Belaníka. M.Herkovi lopta vypadla, ale okrem neho ostal prekvapený aj M.Pleva a tak brankár domácich poľahky svoju chybu napravil. Prebiehala 5.min.jeden z rozhodcov sa upískol a pripravil tak hostí o veľmi nádejné prečíslenie. Miesto toho sa kopal priamy kop na bránu E.Kavčáka a ten sa veru musel poriadne natiahnuť po strele Vitinha! Na bránu MŠK sa v tejto fáze valil jeden útok za druhým. Tlak Pineroly natoľko gradoval, až si šošoni strelili vlastný gól. Nešťastníkom bol pri obrannom zákroku L.Ďuratný, ktorý zmenil trajektóriu jednej zo striel a domáci viedli 1:0. 12.min.vyprodukoval hrúbku junior R.Moravec, ale našťastie pre šošonov Pinerola zlyhala pri veľkom prečíslení a stav sa nemenil. V ďalšej minúte nastrelil Mimi konštrukciu brány! Skóre sa už menilo v 14.min. keď neskúsený M.Pleva neubránil Bruna a ten nádherne obstrelil E.Kavčáka 2:0. O pár sekúnd bolo o osude prvého polčasu rozhodnuté, keď si nešťastného E.Kavčáka doslova vychutnal P.Štefaňák 3:0. Tréner MŠK Marián Ondrúšek správne reagoval oddychovým časom, ale aktuálny stav bol len reálnym odzrkadlením priebehu hry. R.Moravec takmer anuloval svoje predchádzajúce chybička, keď sa pekne individuálne uvoľnil, ale v samostatnom nájazde nevyzrel na M.Herka. A tak prišla záverečná minúta 1.polčasu a ďalšia gólová chuťovka z edície Bruna 4:0.

Šošoni vybehli na palubovku odhodlaní zmierniť aktuálne skóre, ale ich plány skrížil v 22.min. G.Rick, ktorý po vyšachovaní celej obrany poľahky skóroval na zadnej tyčke 5:0. V 24.min. sa skvelou parádičkou ponad M.Belaníka blysol M.Kyjovký a jeho následná strela skončila len tesne vedľa! Hostia usúdili že takto pokračovať nemôžu a veľmi skoro siahli po power-play. Hneď na jej začiatku mohli skórovať. D.Ostrák výborne našiel osamoteného M.Ševčíka a ten trestuhodne zaváhal na zadnej tyčke! Už o chvíľu si všetko vynahradil a v podobnej situácii sa už nemýlil 5:1. Na druhej strane sa prihlásil o slovo P.Zaťovič, ktorý takmer zlomil tyčku E.Kavčáka. Udrelo tak opäť na opačnej strane. M.Ševčík vypichol súperovi loptu, v prečíslení si krkolomne narazil s D.Ostrákom a znížil už na prijateľnejších 5:2! Lenže keď Pinerola pocítila vlastné mierne poľavenia, prepla na iný stupeň a v 30.min vsietila ďalší gól a to pomedzi nohy E.Kavčáka, úspešným zakončovateľom bol Mimi 6:2. V 32.min si M.Belaník zaspomínal na časy svoje najväčšej slávy (pozn. ktoré veríme, že sa ešte vrátia) a svojim typickým nechytateľným bodlom prepálil striedajúceho P.Brndiara  6:3. Ďalšia gólová odpoveď Pineroly prišla v 35.min., keď sa po zbytočnej hrúbke v rozohrávke MŠK dostal k lopte Mimy a s úsmevom upravoval už na 7:3. Už o minútu padol ďalší gól, keď rozhodcovia odpískali veľmi prísnu ruku L.Ďuratnému a z priameho kopu sa nemýlil Vitinho 8:3. A v poslednej minúte padol aj záverečný gól, kedy sa už hostia videli v šatni. T.Mičuda už nemal síl na návrat do obrannej pozície, poza chrbát mu zabehol T.Bagín a gólom do opustenej brány uzavrel skóre na konečných 9:3. Favorit súťaže si tak po dominantnom priebehu pripísal na svoje konto prvú výhru v štvrťfinále.

Marián Ondrúšek (tréner MŠK Žilina FUTSAL): „Do Bratislavy sme vycestovali v silnom zložení a chceli sme odohrať dôstojný zápas. Súper nás od začiatku zatlačil na našu polovicu a až do 10 min. sme dobre odolávali jeho nátlakovej hre. My sme ho zopár krát ohrozili po brejkových situáciách, ale nie nadarmo je Miňo Herko najlepším gólmanom na Slovensku. Pinerola hýrila aktivitou, hlavne Brazílska štvorka ,ale dlho sa nemohla strelecky presadiť aj vďaka skvelým zákrokom Erika Kavčáka. Zlomil nás až náš vlastenec a 2 následné rýchle góly, ktoré pramenili s krátkodobej psychickej nekoncentrácie nášho mladučkého mužstva. V druhom polčase sme sa pokúsili o power-play a znížili sme na 5:2 a 6:3 .V tejto pasáži  sme mali ešte zopár dobrých príležitosti a zabrnkali súperovi na nervy. Ten musel pridať na obrátkach, dal ďalšie góly …a  s prehľadom vyhral…My sme vyskúšali  dvoch nových mladých hráčov,  ktorí sa javia nádejne a ďalšie herné alternatívy ,z ktorých by sme mohli v budúcnosti ťažiť.“

Marek Belaník (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „Domáci mali od začiatku zápas pod kontrolou a diktovali tempo hry. Zaslúžene zvíťazili.“

Erik Kavčák (brankár MŠK Žilina FUTSAL): „Zápas s Pinerolou hodnotím v podstate pozitívne. Išli sme do toho zápasu ako úplný outsider. Pinerola mala od začiatku zápasu prevahu, s ktorou sme sa popasovali dobre. Bohužiaľ, zbytočne sme dostali väčšinu gólov po našich hrúbkach. Druhý polčas sme už hrali vabank a power-play, čo sa nám darilo prvých 10 minút keď sme súpera dotiahli na dva góly. Chalanom ďakujem za snaživý výkon a verím, že doma Pinerolu potrápime viac.“

Dušan Štaffen (športový riaditeľ MŠK Žilina FUTSAL): „Musím konštatovať, že súper jasne dominoval vo všetkých herných činnostiach. Navyše sa zápas mohol skončiť aj ďaleko výraznejším výsledkom. Naše chvíle prišli najmä v power-play, ale súper keď potreboval, tak zabral a hneď strelil gól na počkanie. Hrali sme síce bojovne, ale ustráchane a pôsobili sme veľmi neskúsene. Chalanom ale nemáme čo vytknúť, Pinerola je momentálne niekde inde a my sa len začíname učiť. Mne ostáva veriť, že chalani sa pred domácim publikom trošku vytiahnu a poriadne súpera potrápia! Pinerole ďakujem za veľmi slušný a korektný zápas a samozrejme gratulujem!“