12. kolo: MŠK Žilina FUTSAL – Lion Car MIBA Banská Bystrica 6:6 (2:2)

11.zápas, 14.12.2018 ŠH Rosinky 20:30 hod.

MŠK Žilina FUTSAL – Lion Car MIBA Banská Bystrica  6:6 (2:2)

Šošoni s nožom na krku privítali súpera z Banskej Bystrice, ktorému chceli vrátiť vysokú prehru z prvej časti súťaže. Po dvoch domácich prekvapujúcich remízach s favoritmi sa očakával útok na trojbodový zápis. Zápas poctili návštevou aj mladí reprezentanti Slovenska, ktorí sa v Žiline pripravovali na turnaj v Ostrave. Žiaľ pre nich, ako aj domácich fanúšikov, ktorých sa veru na Rosinkách veľa nezišlo nevideli oku lahodiaci futsal. Bol to ale veľký boj a zaujať mohol najmä gólový priebeh a ako to už pri zápasoch MŠK býva aj strhujúci záver zápasu s remízovým koncom.

Zostavy:

MŠK: E.Kavčák (T.Dorčík) – K.Koleno „C“, D.Ostrák, R.Moravec, K.Gábor, M.Belaník, M.Ševčík, T.Mičuda, M.Boris, L.Ďuratný, tréner: M.Ondrušek st.

MIBA: A.Krejčí  – M.Konder „C“, O.Dobrota,  M.L.Soares, M.Čief, E.O.S.Silva, P.Telúch, F.Rafanides, S.Savič, P.Tužinský, P.Vajda, tréner: M.Majling

Góly: K.Koleno 3, M.Belaník 1, D.Ostrák 1, R.Moravec 1  – M.Konder 1, M.Čief  1, E.O.S.Silva 1, F.Rafanides 1, P.Tužinský 1, P.Vajda 1

ŽK: M.Belaník, M.Ševčík – M.Konder, P.Telúch

Rozhodovali: M.Botka a M.Hudák, delegát: M.Kubinec

Počet divákov: 60

Stretnutiu predchádza milá udalosť, keď delegát zápasu odovzdal v mene exekutívy SF ocenenie hráča mesiaca september hosťujúcemu Evandrovi Oliveirovi. Tento hráč bol ústrednou postavou tohto stretnutia. Do zápasu vstúpili lepšie hostia, keď v 3.min. otvorili skóre gólom z priameho kopu. Úspešným strelcom bol F.Rafanides 0:1. Domáci sa snažili vytvárať na súpera tlak, ale hrali veľmi nedôrazne a naivne. Po 5 minútach hry bolo už 0:2, keď sa po vlažnom návrate K.Kolena z protiútoku presadil P.Tužinský. Ako taký záblesk gólovej šance predviedol M.Belaník, keď v polovici polčasu nastrelil tyčku. Čo sa nepodarilo ale jemu vyšlo K.Kolenovi, ktorý strelou z pomernej veľkej vzdialenosti znížil na 1:2. Azda najkrajšiu akciu MŠK v prvom polčase nevyužil M.Boris, keď nedokázal zakončiť do opustenej brány! Celkovo domáci pôsobili dosť ťažkopádne a hostia poľahky odolávali. Šošoni sa dočkali vyrovnania až v 19. min. M.Boris napriek tomu, že bol faulovaný vybojoval loptu a po jeho prihrávke vyrovnal stav stretnutia na 2:2 junior R.Moravec.

Druhý polčas bol už pre divákov zaujímavejší. Hneď v jeho úvode schladili hostia rýchlym gólom úmysly MŠK. Po 9 sekundách využil zaváhanie D.Ostráka M.Čief a razom bolo 2:3. V 22.min. mali možnosť vidieť diváci tragikomickú situáciu, keď si domáci playmaker K.Gábor miesto pohodlného vyrovnania do prázdnej brány takmer vyvrtol členok…Varovanie hosťujúceho Mateusa, ktorý nastrelil len tyčku nebrali šošoni vážne a stále nechávali v obrane veľké diery. V 26.min. po rohovom kope MŠK založil K.Gábor súperovi bleskovú akciu a M.Konder sa nenechal núkať 2:4. Prišli aj chvíle domácich, ale tí nemali v koncovke šťastie. Hostia boli na druhej strane oveľa efektívnejší a P.Vajda sa v 29.min presadil aj strelou z uhla 2:5. V polovici druhého polčasu tak prišiel oddychový čas trénera M.Ondúška a šošoni začali hrať takto skoro power-play. A v hale sa začali diať zaujímavé veci, ktoré sa museli najmä domácim priaznivcom páčiť. Bystrica na hru domácich absolútne nedokázala zareagovať a šošoni si túto fázu zápasu užívali. Žilinčania v 30. min. vyšachovali obranu Miby a M.Ševčík našiel šírkovou prihrávkou na zadnej K.Kolena 3:5. Už o ďalšiu minútu bolo 4:5, keď rovnaká šírková prihrávka M.Ševčíka našla D.Ostráka! V 33.min. si pomohol nedovolene kapitán hostí M.Konder a priamy kop využil tvrdou strelou M.Belaník 5:5. Hostia sa mohli odstať opäť do vedenia v 34.min. skvele však zasiahol E.Kavčák. Hra sa výrazne pritvrdila , rozhodcovia udelili  v druhom polčase 4 žlté karty a 5.min do konca mali obe družstvá po 5 akumulovaných faulov. Tlak MŠK pokračoval a vo vynikajúcej forme hrajúci M.Ševčík našiel prihrávkou svojho kapitána K.Kolena, ktorý zavŕšil svoj hattrick 6:5. 36. min. odpískal rozhodca pomerne prísny  6 akumulovaný faul domácich a Miba mala možnosť zahrávať trestný kop. Ten s prehľadom využil najlepší hráč hostí Evandro Oliveira a vyrovnal na 6:6. Stretnutie vrcholilo a po 6 faule hostí mali aj domáci možnosť kopať 10m kop. Loptu si postavil M.Belaník, ale netrafil bránu…Svoj podpriemerný výkon mohol v poslednej minúte odčiniť K.Gábor, to by však musel v prečíslení prihrať osamotenému L.Ďuratnému. Žiline sa tak opäť nepodarilo v domácom prostredí zvíťaziť a naďalej sa výsledkovo trápi.

Marián Ondrúšek (tréner MŠK Žilina FUTSAL): „Bol to nervózny, skôr taký futbalový a pre nestranných divákov možno zaujímavý zápas. Prehrávali sme 2:0 ,vyrovnali na 2:2 a súper odskočil na hrozivých 5:2. Potom sme sa odhodlali k power-play a otočili až na 6:5. V závere oba tímy kopali 10 m trestné kopy ,takže o vzrušenie a emócie nebola v zápase núdza. Konečný stav 6:6 je pre oba tímy zmierlivý. S našej strany to však bol náš najslabší zápas v sezóne. Dostávali sme lacné góly po školáckych chybách a štandardných situáciách našich najskúsenejších hráčov. Naopak v ofenzíve sme si šance síce vytvorili, ale nedokázali sme loptu doklepnúť do prázdnej brány. V zápase výrazne výkonnostne vyčnievali brazilec Evandro Oliveira a na druhej strane iba 18 ročný junior Matúš Ševčík!“

Libor Ďuratný (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „Víťazstvo nás stáli začiatky obidvoch polčasov. V prvom ta zlá fáza trvala až do približne 10.minúty, keď sa hostia dostali gólmi na koňa. My sme ostali bezzubí a až od prvého nášho gólu sme začali hrať svoju hru a do polčasu sme Banskej Bystrici nič nedovolili a dokázali sme vyrovnať. V kabíne sme si povedali, že musíme udržať tempo, lenže hneď na začiatku druhého polčasu sme dostali gól a náskok súpera sme museli zasa doťahovať. Snažili sme sa viac útočiť a tým vznikali v našej obrane aj príliš veľké diery. Na naše šťastie sme sa vrátili do zápasu v power-play, čo bola naša najlepšia fáza v zápase. Stále sme sa tlačili za víťazstvom, čo spôsobilo, že sme zabúdali brániť. Súper protiútoky využíval excelentne a keďže my sme nedokázali skórovať ani z niekoľkých vyložených šancí, myslím si, že remíza tomuto zápasu svedčí, hoci nám sa máli.“

Marek Belaník (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „V piatkovom domácom zápase sme šli do zápasu s cieľom zvíťaziť čo sa nám však nepodarilo. Prvých 10 minút sme pôsobili nekoncentrovane a hostia sa ani nenadreli a šli do vedenia 2:0. Toto manko sme do polčasu ešte stihli zmazať a mohli sme ísť do vedenia, ale chýbal nám pokojv zakončení. Po prestávke sme ešte chvíľku zostali v šatni a hostia po 9 sekundách šli znova do vedenia, dokonca sa dostali do vedenia 5:2, ale i to nás nezlomilo a vďaka výborne zahranej power-play sme sa dostali do vedenia 6:5. Bohužiaľ po prísne nariadenom faule hostia vyrovnali z 10m kopu takú istú šancu som bohužiaľ nevyužil ja a zápas tak skončil remízou.“

Dušan Štaffen (športový riaditeľ MŠK Žilina FUTSAL): „ Toto stretnutie sme nutne potrebovali vyhrať, čo sa nám nepodarilo a tak nie som spokojný. Aj keď sme prehrávali 0:2, či 2:5, stále sme mali sily, čas aj šance nato, aby sme víťazstvo strhli na našu stranu. Všetci hráči z viac, či menej objektívnych príčin nepodali 100% výkon a to sa žiaľ prejavilo na konečnom výsledku. Nemôžem chalanom uprieť snahu, ale tá často nestačí. Potešila má snáď len vynikajúco zahraná power-play a skvelý výkon mladého M.Ševčíka. Náš tréningový proces nás vyzlieka donaha a je takmer nemožné s tým v tejto chvíli niečo urobiť. Toto družstvo má určite na viac ako hovorí aktuálna tabuľka.“