13. kolo: MŠK Žilina FUTSAL – ŠK Makroteam Žilina 6:2 (1:1)

8.zápas, 26.11.2019 ŠH Žilina – Rosinky 19:00 hod.

MŠK Žilina FUTSAL – ŠK Makroteam Žilina  6:2 (1:1)

Neprešiel ani mesiac a vyžrebovanie súťaže opäť spojilo v Žiline mestských rivalov k odvetnému stretnutiu. Vo vloženom 13. kole boli uvedení v zápise ako domáci tento krát šošoni. Práve oni až nečakane jasne ovládli prvý vzájomný duel a tak sa stali automaticky favoritom aj v odvete. V zostavách došlo k niekoľkým zmenám. V drese MŠK sa po zranení predstavil F.Marton a z pracovných dôvodov nenastúpil kapitán K.Koleno. Na druhej strane po zranení naskočil ešte stále nedoliečený M.Hudek a pre zmenu absentoval najlepší strelec Makroteamu z minulej sezóny J.Wellington, podobne pre zranenie. Diváci sa tešili na ďalší bratovražedný súboj, ten sa však nekonal a najmä prvý polčas zaostal za všeobecným očakávaním. Šošonov však priebeh zápasu až tak nemrzel. Pripísali si veľmi dôležité 3 body a v tabuľke mierne odskočili svojim prenasledovateľom. Makroteam si doterajšími kolísavými výsledkami komplikuje očakávaný postup do prvej štvorky, všetko však má vo svojich rukách.

Zostavy:

MŠK: M.Herko „C“ (E.Kavčák) – P.Zaťovič, S.Marušinec, M.Ševčík, F.Vaktor, J.Koricina, K.Gábor, M.Štrbák, M.Belaník, D.Ostrák, M.Bevelaqua, F.Marton, P.Matejov, tréner: B.Škorec

Makroteam: R.Košút (F.Kováč)  – M.Baláž „C“, L.Ferreira, A.Luiz, D.Silva, M.Holbička, M.Hudek, M.Škulec, J.Mahút, A.Vrábel, P.Krištofík, tréner: D.Dobšovič

Góly: S.Marušinec 2, F.Marton 2, M.Belaník 1, P.Zaťovič 1 – M.Holbička1, P.Krištofík 1

ŽK: M.Belaník – A.Luiz

ČK: A.Luiz (po 2 ŽK)

Rozhodovali: M.Ježík, R.Behančín, M.Matula, delegát: V.Baďura

Počet divákov: 100

Stretnutie začalo z oboch strán relatívne pokojne. Prvá šance S.Marušinca, či M.Ševčíka ostali nevyužité. Makroteam hral zo zabezpečenej obrany a hrozil skôr z protiútokov. A práve hostia otvorili skóre. Obrana šošonov totálne prepadla, pred M.Herkom ostal úplne osamotený bývalý hráč MŠK M.Holbička a strelou k tyčke otvoril skóre 0:1. Makroteam sa však z vedenia dlho neradoval. Viaceré len vyrazené lopty brankára R.Košúta nenašli útočníkov MŠK, ale v 11. min. stál na správnom mieste S.Marušinec  a ten jednu z týchto lôpt upratal tvrdou strelou pod brvno 1:1. Hra sa kúskovala a fauly rýchlo pribúdali na oboch stranách. V 16. min. ich mali hostia už päť a tak tréner Makroteamu D.Dobšovič využil power-play, aby mali jeho hráči loptu na svojich halovkách. Nakoľko sú šošoni na ich často využívaný herný variant dobre pripravení, do polčasu sa už nič zvláštne nestalo. Polčasový výkon všetkých aktérov ani divákov nenadchol, ale pred nami bol ešte celý druhý polčas.

A ten začal podľa vytúženého scenára futsalistov MŠK. Hneď v prvej minúte získal loptu pod svoje halovky M.Belaník a po ceste k súperovej bráne prešiel ako valec. Jeho strela si napriek zásahu brankára našla cestu do siete a šošoni tak viedli 2:1. Aktívneho M.Belaníka onedlho v pokutovom území zasiahol halovkou do tváre určite nechtiac A.Luiz a bohužiaľ pre neho ako aj jeho družstvo videl v zápase už druhú žltú kartu a musel sa porúčať pod sprchu. Loptu si postavil S.Marušinec a s prehľadom zvýšil na 3:1. Šošoni svoj tlak postupne zvyšovali. Do druhého polčasu naskočil už aj dlhšiu dobu absentujúci F.Marton a v 25.min. upravoval umiestnenou prízemnou strelou už na 4:1 pre domácich. Gólový uragán pokračoval a v 26.min. zvyšoval na 5:1 gólom takmer cez celé ihrisko P.Zaťovič. V 28. min.vybojoval zdanlivo stranenú loptu M.Ševčík, z uhla trafil tyčku a lopta sa odrazila k nebránenému F.Martonovi, ktorý zaknihoval svoj druhý gól v stretnutí 6:1. Zápas sa následne už len dohrával. V 35. min za potlesku tribún vystriedal v bráne E.Kavčák skvelého M.Herka. V závere videli ešte diváci dva trestné kopy Makroteamu zo vzdialenosti 10m a exekútorom oboch bol P.Krištofík. V prvom prípade úspešne korigoval na 6:2 a v druhom prípade bol úspešnejší gólman šošonov E.Kavčák. Zápas tak skončil ďalším jasným a zaslúženým víťazstvom MŠK. Až štvorica šošonov onedlho naberie smer Irán, kde sa v najcennejšom drese pobijú v  kvalitne obsadenom turnaji o svoju česť a pripravia sa zároveň na ďalšiu fázu v boji o futsalové Majstrovská sveta.

Branislav Škorec (tréner MŠK Žilina FUTSAL): „Vedeli sme, že výhrou si môžeme pomerne dosť pomôcť a zároveň prehrou skomplikovať. Prvý polčas bol z našej strany veľmi rozháraný, súper kúskoval hru a my sme sa nevedeli dostať do tempa. Do druhého polčasu sme si povedali jasne, že treba niečo zmeniť, treba začať hrať aktívnejšie a vďaka tomu sme v rozpätí 4 minút rozhodli o zápase. Následne sa už zápas iba dohrával, padli síce ešte tri góly, ale tie nič nezmenili na našom víťazstve! Hráčom gratulujem k víťazstvu, ukázali, že aj keď to nie je podľa našich predstáv tak vedia v pravý čas zabrať na vyššie obrátky a rozhodnúť o zápase.“

Filip Marton (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „Ťažko sa mi hodnotí zápas, hlavne ten prvý polčas, keďže som nastúpil až do druhého. Ale od začiatku bolo vidieť na chlapcoch bojovnosť a chuť zvíťaziť, čo sa aj neskôr podarilo. Prvý polčas bol slabší ako ten druhý. Veľa faulov na jednej aj druhej strane. Súper v druhom polčase úplne odišiel a my sme mali navrch vo všetkom. Ale určite treba nejaké veci zmeniť. Som rád že sme zvíťazili a 3 body ostávajú doma.“

Martin Štrbák (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „V utorok nás čakalo ďalšie derby o Žilinu. Išlo o veľmi dôležitý zápas pre oba celky pretože v prípade výhry Makroteamu by nás súper dotiahol na 1 bod a v prípade nášho víťazstva by sme súperovi odskočili na 7 bodov. Prvý polčas nebol z našej strany ideálny chýbal nám lepší pohyb a zrýchlenie hry, do kabín sa šlo za stavu 1:1. Do druhého polčasu sme však vstúpili lepšie a behom 8 minút sme odskočili súperovi na rozdiel 5 gólov. Na konci ešte Makroteam znížil z 10tky, ale zápas sme už v kľude dotiahli do konca. Do hry dnes zasiahli všetci hráči a som rád aj za návrat Martyho, ktorý sa vrátil po zranení a hneď strelil aj 2 góly.“

Dominik Ostrák (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „Druhé derby je opäť naše! Aj keď tento krát sa nerodilo víťazstvo jednoducho. Prvý polčas nebol z našej strany moc dobrý. Prispôsobili sme sa súperovi, neboli sme aktívny v defenzíve a zahadzovali sme šance. Do kabíny sme išli za stavu 1:1. Povedali sme si, že sme na tom určite fyzicky lepšie, nakoľko sme rotovali o dosť viac hráčov ako súper. Úvod druhého polčasu nám vyšiel na výbornú, keď sme v priebehu pár minút dali 3 góly, aj za pomoci penalty. Zápas sme si už do konca viac-menej užívali a pridali ešte 2 góly. Psychika bola jednoznačne na našej strane. Pre nás dôležité 3 body, nakoľko sme odskočili Bystrici a Makroteamu na 6 resp. 7 bodov. Sezóna je ešte dlhá a my sa musíme pripravovať rovnako ako doteraz, od zápasu k zápasu.“