14. kolo: Mimel Lučenec – MŠK Žilina FUTSAL 7:3 (2:1)

10.zápas, 17.12.2019 ŠH Arena Lučenec 19:00 hod.

Mimel Lučenec   – MŠK Žilina FUTSAL  7:3 (2:1)

Oba kluby sa pred odvetným zápasom ocitli v situácii, že ich pozície už do konca základnej časti nemôže nikto ovplyvniť. Kým domáci Mimel suverénne lige kraľuje a s určitosťou základnú časť vyhrá, šošoni obsadia krásne druhé miesto a do nadstavbovej časti tak vstúpia s cieľom toto umiestnenie aspoň udržať.  Aj keď sú kádre týchto celkov viac menej zastabilizované oproti iným klubom, aj v tomto zápase došlo hneď k niekoľkým zmenám. A bol to opäť dramatický a mimoriadne kvalitný zápas, ktorý sa musel divákom veľmi páčiť. Navyše, keď sa jeho víťazom stal domáci Mimel. Šošoni však aj v druhom zápase ukázali, že sú konkurencieschopní.

Zostavy:

Mimel: A.R.Woslley (28. R.Oberman, E.Klema)– A.Fehérvári „C“, A.Brunovský, P.Serbin, J.Grgić, R.Durval, F.R.Matheus , A.Keszi, D.Čeřovský, R.Greško, P.Petík, C.Cardeal, tréner: M.Berky

MŠK: M.Herko „C“ – P.Zaťovič, K.Gábor, S.Marušinec, M.Ševčík, F.Vaktor, D.Ostrák, M.Štrbák, F.Marton, P.Matejov, tréner: B.Škorec

Góly: F.R.Matheus 3, A.Brunovský 2, R.Durval 1, J.Grgić 1 – F.Marton 1,P.Matejov 1, S.Marušinec 1

ŽK: A.Féhérvari, F.R.Matheus – F.Marton, M.Herko

Rozhodovali: M.Matula, M.Belavý, P.Budáč, delegát: I.Čuhár

Počet divákov: 650

Od úvodného hvizdu sme však boli svedkami kvalitného futsalu s obrovským nasadením. Výsledkom boli rýchlo naakumulované fauly na oboch stranách už po piatich minútach. Ale určite nemôžeme hovoriť o nejakej prehnanej tvrdosti, vyplynulo to iba s dôrazu a nasadenia na oboch stranách. Výnimkou boli iba “výstupy” domáceho kapitána A. Feherváryho, ktoré mu ale rozhodcovia nepochopiteľne tolerovali!

Prvé vážnejšie zakončenie musel riešiť Olinha, ale strelu M. Štrbáka vyrazil a následná dorážka S. Marušinca skončila nad bránkou. Následne sa do dobrej pozície dostával P. Serbin, ale šošoni ho pred M.Herka nepustili. Ešte pred tým sme videli nedôrazné zakončenia A. Feherváriho a J. Grcića. F. Marton “hasil” svoju chybu nedovoleným zákrokom, za čo videl žltú kartu. Ďalšie zakončenia Lučenčanov boli nedôrazné, nepresné alebo zblokované. Faul na S. Marušinca priniesol priamy kop z dobrej vzdialenosti, len nepochopiteľne nebola udelená žltá karta, keďže na opačnej strane za podobný priestupok sa tak udialo… Dobre zahraný signál vykopával z bránkovej čiary A. Brunovský. Už v 6.minúte domáci siahli prvýkrát k svojej silnej zbrani, k power-play. Hostia ale dokázali držať domácich na dištanc. Po nepremenenej šanci A. Feherváryho prišlo následne k jeho nešportovému správaniu, keď po jasnom faule, okrem protestov, pridal ešte aj strkanicu do M. Štrbáka. Žltá karta bola úplne zaslúžená. Stratu hostí mohol potrestať Matheus, ale lopta z jeho halovky iba opečiatkovala brvno Herkovej bránky. Druhá chyba hostí, v krátkom časovom úseku, znamenala nepresné Durvalove zakončenie. Bežala iba ôsma minúta. Faul z kategórie hlúpych vyprodukoval P. Serbin. Keďže už išlo šiesty akumulovaný faul, znamenalo to veľkú príležitosť pre hostí otvoriť skóre. Loptu si zobral D. Ostrák, ale jeho zakončenie našlo pripraveného Olihnu a skóre sa nemenilo. Na opačnej strane, narážačka A. Brunovského s P. Serbinom už zmenu skóre priniesla, 1:0.
Veľkú šancu na skórovanie mali hostia, keď sa na domácu bránku rútila dvojica M. Ševčík a S. Marušinec, ale prvý menovaný prepásol ideálny moment na prihrávku a po páde v šestke sa zahrával iba rohový kop. Na druhej strane odpískali rozhodcovia štyri sekundy M.Herkovi, ktorý za následné protesty videl žltú kartu. Nariadený nepriamy kop však domáci nevyužili. V zapätí prišlo k tomu, že rozhodcovia odpískali piaty faul aj hosťom. Bohužiaľ išlo o nesprávne posúdenie danej situácie, a tak si Žilinčania už museli dávať oveľa väčší pozor. O malú chvíľu si na stred ihriska naviedol loptu M. Štrbák, ale jeho výborné zakončenie zlikvidoval Olinha. Po rohu si opäť poradil so zakončením asi najaktívnejšieho Žilinčana M.Štrbáka v tomto zápase. A aby toho nebolo málo do tretice to skúšal M. Štrbák, tentokrát tesne nad bránu. Na opačnej strane sa mikrosúboj Durval, Herko skončil v prospech hosťujúceho brankára, keď bravúrnym zákrokom zlikvidoval nebezpečné zakončenie domáce hráča. Prebiehala 14. minúta a D. Ostrák svojou chybou ponúkol domácim loptu a Matheus prekonal bezmocného M. Herka, 2:0. Po rýchlej akcii v sedemnástej minúte sa dočkali aj šošoni, keď znižoval P. Matejov, 2:1. V priebehu niekoľkých sekúnd prišla ďalšia dobrá príležitosť hostí, keď v prečíslení dvoch na jedného už nestihol prihrávku P. Matejova zasunúť za Olihnov chrbát F. Vaktor. O pár sekúnd, po chybe Durvala sa k lopte dostal opäť P. Matejov, krátkou kľučkou sa zbavil chybujúceho domáce hráča, ale Olihna opäť potvrdil svoju extratriedu a včasným vybehnutím zabránil vyrovnaniu. V týchto chvíľach pribúdali strely na domácu bránku, o ďalšiu sa postaral M. Ševčík, ale výsledkom bol iba rohový kop, po ktorom mieril M. Štrbák nad bránu. Následne sa do veľkej šance dostala aj domáca dvojica A. Fehervári, A. Brunovský, ale neuspeli pred Herkovou bránou. A. Fehervári následne nevyužil ďalšiu výbornú príležitosť, keď jeho zakončenie skončilo iba na brvne Herkovej brány. Bodku za zaujímavým polčasom dal Durval strelou vedľa brány.

Začiatok druhého polčasu obstaral opäť M. Štrbák, keď strelou z väčšej vzdialenosti vyskúšal pozornosť domáceho brankára. Potom sa viac hralo iba medzi šestkami, bez nebezpečnejších situácií až prišla siedma minúta, keď sa dostal do obrovskej šance A. Fehervári, ale M. Herko bol proti. Ôsma minúta priniesla nezavinené zranenie domáceho brankára, ktorého po dlhšom ošetrovaní nahradil R. Oberman a hneď ho nepríjemnou strelou vyskúšal M. Ševčík. Ďalšia šanca, ktorú mali Žilinčania, bola strela S. Marušinca do protipohybu R. Obermana, ale chýbalo jej väčšia presnosť. Ako sa neskôr ukázalo, v týchto chvíľach sa lámal chlieb, pretože vzápätí hostia zle pokryli zbiehajúceho Matheusa a ten sa pred Herkom nemýlil, 3:1. O necelé dve minúty po priamom kope sa lopta odrazila od tyčky do A. Brunovského a ten šťastne strelil svoj druhý dnešný gól, 4:1. Následne si hosťujúci tréner zobral oddychový čas, po ktorom začali Žilinčania hrať power-play. Prvú nebezpečnú situáciu, strelu P. Zaťoviča, zneškodnil R. Oberman. J. Grgič do prázdnej brány upravil už na 5:1. Necelých päť minút pred koncom vykresal iskierku nádeje pre hostí S. Marušinec, keď vystihol roh domácich a využil postavenie R. Obermana mimo bránu, 5:2. O niekoľko desiatok sekúnd, obrovskú chybu Matheusa vystihol S. Marušinec a úplne voľný F. Marton už nemal žiaden problém streliť gól do prázdnej brány, 5:3. Po time-oute domácich zahodil ďalšiu svoju šancu A. Fehervári.  Na 6:3 zvyšoval Durval po individuálnej akcii Matheusa, keď bombou pod brvno prekonal M. Herka. Gólovú bodku za stretnutím dal Matheus v 38-mej minúte, po ideálnej prihrávke J. Grgića, 7:3. Následné zakončenia na oboch stranách už zmenu skóre nepriniesli a tak Lučenec prešiel celú základnú časť bez straty body.

Branislav Škorec (tréner MŠK Žilina FUTSAL): „Pre oko diváka to musel byť veľmi dobrý zápas. Veľa gólov, šancí, výborných zákrokov brankárov. Lučencu gratulujem k víťazstvu, zaslúžene sú lídrom po základnej časti. Nás čakajú ešte dva zápasy základnej časti (pozn. Prievidza a Levice)a  ideme do nadstavby, vieme čo máme zlepšovať a práve na to poslúži nadstavba…“

Martin Štrbák (hráč MŠK Žilina FUTSAL):  „V utorok sme cestovali do Lučenca na predohrávku 14 kola futsal Varta ligy. Čakal nás náročný zápas proti najväčšiemu ašpirantov na titul. V prvom polčase bol zápas vyrovnaný oba celky si vytvorili množstvo šancí, nám sa bohužiaľ podarilo využiť len jednu, súperovi dve a tak po prvom polčase svietilo na tabuli skóre 2:1 pre domácich. Prvých 10 minút druhého polčasu bola hra opäť vyrovnaná a čakalo sa na to kto využije nejakú chybu súpera. Bohužiaľ pre nás to bol opäť Lučenec. Zápas podľa mňa rozhodli skúsenosti súpera ktorý dokázal potrestať naše chyby čo sa nám na druhej strane nepodarilo. Ale aspoň vieme na čom musíme do budúcna zapracovať ak chceme proti Lučencu uspieť.“

Pavol Matejov (hráč MŠK Žilina FUTSAL):  „Zápas sa niesol vo vysokom tempe už od úvodných minút, k čomu prispela aj atmosféra v hale. Vytvorili sme si veľa sľubných šancí, ale žiaľ musíme popracovať na efektivite zakončenia. Tento zápas, ako aj ten predchádzajúci zápas s Lučencom, nám ukázal, že aj napriek mladému mužstvu, ktoré máme v MŠK, sme schopní hrať vyrovnanú partiu s legionármi. Vypätosť na ihrisku pramenila nie len z rivality medzi najlepšími dvomi mužstvami v lige, ale aj predovšetkým „správnymi” rozhodnutiami troch zainteresovaných ľudí. Myslím si, že to bol veľmi vyrovnaný zápas, v ktorom však bol úspešnejší Lučenec, ktorý potrestal každé naše zaváhanie. Musíme si zobrať ponaučenie z tohto zápasu a postupne odstrániť chyby.“