3. kolo: Lion car MIBA Banská Bystrica – MŠK Žilina FUTSAL 8:3 (4:1)

Lion car MIBA Banská Bystrica – MŠK Žilina FUTSAL  8:3 (4:1)

Šošoni povzbudení prvým extraligovým bodom a najmä mimoriadne bojovným výkonom z historického zápasu proti Makroteamu Žilina cestovali na svoj druhý zápas až po 3 týždňoch. Okrem asociačného termínu (turnaj V4 v Nymburku) nemohli pre vyťaženosť ŠH na Rosinkách odohrať domáci zápas proti Lučencu. Žilinčania cestovali na Štiavničky so smelými plánmi. Zo sna ich však prebudili domáci strelci a vlastná nemohúcnosť…

Zostavy:

Miba: I.Hanakovič (M.Mráz) – M.Konder „C“, P.Širka, P.Vajda, O.Dobrota, M.L.Soares, M.Čief, E.O.S.Silva, P.Telúch, F.Rafanides, F.Samson, P.Tužinský, tréner: M.Majling

MŠK: E.Kavčák (M.Kotuláč) – L.Ďuratný „C“, M.Belaník,  V.Gavrilov, D.Ostrák, R.Moravec, M.Ševčík, K.Gábor,  tréner: M.Ondrušek st.

Góly: E.O.S.Silva 3, I.Hanakovič 1, P.Vajda 1, M.L.Soares 1, F.Rafanides 1, P.Tužinský 1 – M.Čief 1 (vlastný), V.Gavrilov 1, K.Gábor 1

ŽK: F.Rafanides – M.Belaník

ČK: F.Rafanides

Rozhodovali: J.Kopec a B.Marko, delegát: R.Krchňavý

Počet divákov: 150

V tomto zápase bolo ťažko hľadať favorita. Kým si to však rivali zo stredoregiónu rozdali na palubovke, zástupcovia oboch klubov zablahoželali a odovzdali darčeky domácemu vedúcemu družstva Ondrejovi Výbohovi k jeho krásnemu životnému jubileu. Potom už bolo všetko pripravené na úvodný hvizd. Obe strany začali opatrne, bolo to na začiatku len také jemné oťukávanie, nikto nechcel otvoriť hru. Napriek tomu prvé góly padli pomerne skoro. Prvú delovku do priestoru domácej brány vyslal v 2.min. D.Ostrák, ktorý žiaľ nezužitkoval prihrávku M.Belaníka po chybe jedného z obrancov Miby. Nasledoval bleskový protiútok a už sa sieť trepotala. Na konci kontry bol F.Rafanides 1:0. V 3.min.mohlo byť vyrovnané, to by však musel na zadnej tyčke opustený M.Ševčík poslať loptu z uhla do správneho priestoru. Staré známe pravidlo „nedáš – dostaneš“ platilo už čoskoro, keď z uhla pálil legionár E.O.S.Silva a nachytal brankára E.Kavčáka na hruškách 2:0. Krutý úvod pre hostí, ale keď tí zahadzovali jednu šancu za druhou, ináč to dopadnúť ani nemohlo. 9.min. a ďalšia čistá šanca šošonov. K.Gábor neprihral v prečíslení osamotenému D.Ostrákovi, ktorý by tak zasúval do opustenej brány…V polovici prvého polčasu nastrelil po skrumáži pred I.Hanakovičom V.Gavrilov len tyčku. Čo bolo však ešte horšie, v následnej skrumáži na druhej strane sa najlepšie aj s dávnou šťastia zorientoval P.Vajda a až na trikrát prekonal frustrovaného E.Kavčáka 3:0. Tento šikovný brankár si na loptu ani poriadne nesiahol a už ju zo svojej svätyne vyťahoval po tretíkrát. Na šance plodná 12.min.priniesla ešte jednu šošonov. R.Moravec našiel z rohového kopu D.Ostráka, tomu však strela nevyšla. Nemohúcnosť  zakončení, ktorá „zdobila“ hostí v celom zápase demonštroval D.Ostrák, keď sa spolu s M.Belaníkom ocitli pred brankárom I.Hanakovičom a prvý menovaný nedokázal prihrať pred prázdnu bránu svojmu spoluhráčovi. Našťastie v dresy Miby nastúpil okrem iných aj M.Čief, ktorý sa už na neschopnosť šošonov nemohol pozerať. V 17.min. zahrávali hostia priamy kop. K lopte sa postavil M.Belaník, jeho strela sa však späť na jeho halovku. Následne vyslal prudký projektil na domáceho brankára a túto strelu si nešťastne zrazil do vlastnej siete spomínaný M.Čief 3:1. Do polčasu udreli ešte jeden krát domáci futsalisti a nemuselo to byť všetko! Veľmi peknú akciu Banskej Bystrice úspešne zakončil v 17.min. ďalší Brazílsky legionár M.L.Soares 4:1. V poslednej minúte prvého polčasu sa mohlo meniť skóre hneď niekoľkokrát. Najskôr mohli navýšiť svoj náskok futsalisti Miby. Po faule L.Ďuratného, ktorý miesto návratu na svoju pozíciu rozhadzoval rukami a domáci nastrelili tyčku! Následne sa dostal do samostatného nájazdu R.Moravec, ale brankára nedokázal prekonať.! A pri poslednom prečíslení šošonov 3 na 2 zakončoval V.Gavrilov až príliš zbrklo a tak už gól nepadol.

V prvej minúte druhého polčasu vytiahli rozhodcovia  prvú žltú kartu, ktorú adresovali po faule F.Rafanidesovi. Prvým zakončovateľom v druhom polčase , ktorý sa mohol zapísať do listiny strelcov bol domáci P.Vajda, ktorého v 22.min. skvele vychytal E.Kavčák. O ďalšiu minútu M.Belaník opäť nastrelil konštrukciu brány! Hráči Žiliny začali byť nervózni, nedôrazní a už to smrdelo rezignáciou. Pravdepodobný zlom v zápase nastal v 26.min. kedy B.Bystrica poľahky skórovala strelecky disponovaným E.O.S.Silvom a bolo už hrozivých 5:1. Tréner hostí veľmi skoro siahol k hre bez brankára, ktorou chcel zmeniť priebeh zápasu a pokúsiť sa ešte niečo urobiť s nespravodlivým výsledkom. Ani táto zmena však hosťom nepomohla. Mnohé pomocné prihrávky končili v aute, alebo pohodlne v náručí I.Hanakoviča, z ktorého strelci MŠK urobili hrdinu tohto zápasu. Miba hrala veľmi rozumne a šetrne! Šošoni si napriek tomu počas powerplay vytvorili veľa šancí, pretože im Miba nechala veľa priestoru. Nebolo im už súdené streliť  nejaké kontaktné góly včas. Keď už ani takí strelci a nesporne kvalitní hráč ako D.OStrák, či M.Belaník nedokázali svoje strelecké pokusy z ideálnych priestorov umiestniť  do priestorov brány bolo rozhodnuté. Ako to už býva počas vabanku v závere zápasu góly ešte padli. V 33. min. šikovne vystihol rozohrávku domácich K.Gábor a umiestnenou strelou znížil na 5:2. Rovnaký hráč mohol z ďalšej príležitosti vykresať iskierku nádeje pre MŠK. Lenže po jeho katastrofálnom zakončení poslal loptu v 34.min. do opustenej brány šošonov P.Tužinský 6:2. V 37.min. úspešne zakončil jednu z mála dobre dotiahnutých akcií hostí V.Gavrilov a korigoval na 6:3.  Prebiehala už 38.min, keď hlavička M.Ševčíka len tesne minula konštrukciu brány. Ako ma vyzerať kvalitné gólové zakončenie ukázal obrane a brankárovi MŠK pri priamom kope autor hettriku E.O.S.Silva 7:3. A aby toho všetkého nebolo mále, gól do opustenej brány strelil aj symbolicky brankár M.Hanakovič, ktorý svojim gólom uzavrel skóre celého stretnutia na 8:3. V úplnom závere sa ešte rozdávali kartové napomenutia. Za zlé striedanie počas power-play videl prvú ŽK na stane hostí M.Belaník a po záverečnom hvizde úplne zbytočne rupli nervy domácemu F.Rafanidesovi, ktorý videl za sotenie R.Moravca dokonca červenú kartu. Zápas tak skončil divokým, ale zaslúženým víťazstvom domácich hráčov, ktorým k 3 dôležitým bodom výrazne svojim výkonom dopomohli hlavne hostia!

Dušan Štaffen (športový riaditeľ MŠK Žilina FUTSAL): „ Na Štiavničkách sme nepodali extraligový výkon a veľmi sme sklamali. Prišli sme si do Bystrice pre 3 body a odchádzali sme s dlhým nosom. Chalani nás veľmi sklamali svojim prístupom, nasadením a v koncovke. Ja osobne si  to po našom bojovnom výkone v prvom kole nedokážem vysvetliť. Je ťažko teraz hľadať príčiny, ktorých mohlo byť hneď niekoľko. Musíme tento výkon rýchlo hodiť za hlavu a sústrediť sa na prvý domáci zápas pred našimi fanúšikmi“.

Marián Ondrúšek (tréner MŠK Žilina FUTSAL): „ Zápas nám absolútne nevyšiel podľa našich predstáv. Súper dal z ničoho nič tri rýchle góly a mal väčšiu chuť po víťazstve . Na tento fakt sme nedokázali reagovať .Boli sme kŕčovití a nedarilo sa nám ani v koncovke. Nemali sme vo svojich radoch hráča, ktorý by strhol mužstvo k tomu, aby sme sa dostali späť do zápasu. Všetci sme v istých momentoch  pochybili a MIBA nás za všetko trestala s vysokou efektívnosťou.  Výsledok určite nezodpovedal stavu na palubovke . Vysoká prehra je pre nás krutá“.

Vedenie klubu veľmi zaujímalo, ako videli tento zápas hráči, ktorí nastúpili v tomto stretnutí. Prinášame Vám ich zaujímavé reakcie bez úprav:

Erik Kavčák: „Do zápasu v BB sme išli s tým, že chceme získať 3 body. Bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Neboli sme efektívni v koncovke a to sa nám stalo osudným. Súper si vypracoval svoje šance ktoré bezpečne premenil. Potom sme už len doťahovali. Banskej gratulujem k výhre a my sa musíme otriasť z prehry a doma bodovať naplno proti Baraberom“.

Libor Ďuratný: „Zápas sa mi hodnotí ťažko. Nielen kvôli prehre, ale aj kvôli tomu, ako sme k zápasu pristúpili. Mysleli sme si, ako som povedal aj cez polčas, že my sme profesori futsalu a do Bystrice sme ich prišli vyučovať. Dostali sme  dva góly, čo sme asi nečakali a do konca zápasu sme sa z toho nespamätali. Áno, boli nejaké náznaky. Po nepremenených šanciach sme sa presadili aj gólovo, ale náš výkon nemal s futsalom veľa spoločného. Nič z toho, čo sme nacvičovali, sme neukázali. Žiadny signál, žiadny pohyb bez lopty, žiadne nasadenie, bojovnosť. V posledných 2 menovaných nás domáci predčili, vďaka čomu nám strelili 8 gólov a zaslúžene vyhrali. Náš výkon mi pripomínal skôr mestskú ligu a nie extraligu. Asi sme si mysleli, že výkon proti Makroteamu zopakujeme aj bez námahy. Ale bez toho to nejde. Ja chcem na ten zápas čo najskôr zabudnúť a výkon už nezopakovať. Nielen môj, ale ani celého družstva“.

Vladimír Gavrilov: „Zápas nám vôbec nevyšiel, nakoľko sme mali veľké očakávania. Išli sme s cieľom bodovať, ale realita bola úplne iná. Na začiatku sme rýchlo prehrávali 2:0 a viezlo sa to s nami celý zápas. Nevedeli sme si prihrať, neskoro sme dostupovali k hracom, vôbec nič nám nevychádzalo. Žiadna bojovnosť, ani odhodlanie. Paradoxne sme mali veľké množstvo šancí ,ale nedokázali sme skórovať ani do prázdnej bránky. Naopak, súper nás trestal skoro za všetkého. Máme veľké rezervy, čiže máme na čom pracovať, aby sa takýto scenár neopakoval v ďalších zápasoch. V najbližšom zápase musíme ukázať oveľa viac a skutočne sa pobiť o výsledok“.

Kristián Gábor: „Nepodarilo sa nám zachytiť úvod stretnutia a rýchlo sme prehrávali 2:0. Takisto nás môže mrzieť veľké množstvo nepremenených šancí a ďalšie lacné góly po našom nedôraze. Výsledok je krutý. Každopádne máme čo zlepšovať do ďalších zápasov“.

Marek Belaník: „K zápasu nemám slov“!

Juniori Matúš ŠevčíkRastislav Moravec nestihli z dôvodu prípravy na Olympijské hry mládeže v Argentíne na tento zápas reagovať. Môžeme len predpokladať, že aj ich viditeľne znížený výkon súvisel práve s touto mimoriadnu športovou udalosťou…

Ďalšie články

MužiSezóna 2018/19Top
MužiSezóna 2018/19Top