4. zápas: MŠK Žilina FUTSAL – AL Bataeh (SAE) 1:5

4. zápas, FINÁLE 30.01.2020 SAE, Shariah, Khorfakkan 14:00 SEČ

MŠK Žilina FUTSAL – AL Bataeh (SAE)  1:5

Očakávané veľké finále, zaplnená hala a súboj zvyškov síl. Šošoni nastúpili do zápasu bez zranených F.Martona aj S.Marušinca. Favorit bol pred finále jasný a to v podobe Brazílčanov v drese AL Bataeh, klubu z Emirátov. Hráči MŠK sa však súpera vôbec nezľakli a po vydretom veľkom víťazstve nad Berettyoujfalu im sebavedomie nechýbalo. Avšak v úvode stretnutia došlo k nešťastnému momentu, keď sa jeden z rozhodcov upískol a nepriamo ovplyvnil zápas. V pokutovom území napálil jeden z útočníkov Al Bataecu pri obrannom zákroku do brucha M.Štrbáka, ktorému ostala na tele neprehliadnuteľná otlačka a z veľkého omylu usvedčila rozhodcu aj televízna kamera. Následné nekonečné protesty boli už zbytočné. Tréner B.Škorec prišiel po červenej karte o ďalšieho kľúčového hráča, navyše sa kopala penalta, ktorú domáci premenili až na druhýkrát. Rozhodení šošoni inkasovali v krátkom čase aj druhý gól a nevyzeralo to s nimi dobre. Prišiel však ďalší dôležitý moment, R.Moravec si pohybom  vypýtal pre svoje družstvo tiež pokutový kop. Ten však bohužiaľ P.Zaťovič nepremenil, keď loptu napálil len do brvna. Ani tento moment šošonov nezlomil a zo všetkých síl sa snažili bojovať. Navyše stále mali v bráne najlepšieho brankára turnaja  E.Kavčáka, ktorý privádzal zakončovateľov do zúfalstva aj vo svojom štvrtom zápase. Na druhej strane nastúpili špeciálne len pre tento turnaj traja legionári, ale Alex William z Talianskej najvyššej súťaže bol veru rozdielový hráč, ktorý v podstate rozhodol o osude tohto finále. Pred polčasovým hvizdom vykresal iskierku nádeje D.Ostrák, ktorý napálil svojou ľavačkou loptu do pokutového územia a tá aj s prispením obrancu skončila v sieti, 1:2! Lenže v poslednej minúte už vyššie spomínaný A.William pätičkou upravil polčasové skóre na 1:3.

Polčasová prestávka pomohla šošonom nabrať sily a ešte sa pokúsiť niečo s výsledkom urobiť. Prišiel ale svojim spôsobom tretí kľúčový moment, v ktorom hral nešťastnú úlohu kapitán MŠK D.Ostrák. V nádejnom prečíslení hľadal prihrávkou K.Gábora, lopta ale skončila na halovke číhajúceho hráča AL Bataehu, toho kapitán MŠK nepekne fauloval, pri tomto zákroku sa nepríjemne zranil a akcia skončila samozrejme gólom 1:4. Od tohto momentu sa zápas už len dohrával, Brazílčania predvádzali pekné udržiavacie kombinácie, čo sa šošonom nepáčilo a tak trošku pritvrdili v hre. Po hrúbke K.Gábora v bránkovisku uzavreli domáci skóre na 1:5 a získali tak zaslúžene nádhernú trofej. Šošoni však odchádzajú na Slovensko hrdí, síce totálne vyčerpaní, ale plní zážitkov, skúseností a realizačný tím aj plný dôležitých poznatkov z tohto nezabudnuteľného turnaja v krajine neobmedzených možností.

Zostava MŠK:

E.Kavčák (T.Holák) – D.Ostrák „C“, K.Koleno, F.Vaktor, P.Matejov, M.Štrbák, K.Gábor, P.Zaťovič, S.Marušinec, M.Bevelaqua, F.Jančula, R.Moravec, Tréner: B.Škorec

Góly MŠK: D.Ostrák

Branislav Škorec (tréner MŠK Žilina FUTSAL): „Už pred zápasom sme mali problém so zostavou, hrali sme bez Marušinca a Martona. Počas zápasu sme prišli už v 5.min o Štrbáka, ktorého nesprávne vylúčili. Okrem vylúčenia domáci kopali penaltu a tí dostali krídla. Treba však priznať, že Albateah mal výborný tím, najlepší na turnaji, ktorý bol posilnený o Brazílčanov zo španielskej a talianskej ligy. Tí im výrazne pomohli a už dnes odlietajú do svojich klubov. Celkovo musím hodnotiť turnaj veľmi pozitívne a až po príchode domov budeme analyzovať všetky stránky…“

Filip Vaktor (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „Finálový zápas sme začali v oklieštenom zložení, ale o to viac odhodlaní pobiť sa o víťazstvo. Bohužiaľ, zápas veľmi ovplyvnila vymyslená  červená karta a následná penalta. Avšak mali sme šancu na obrat, keď sme aj my mali penaltu ale nepremenili sme. Góly sme dostali po našich chybách, ale aj po krásnych akciách súpera. Super zaslúžene vyhral, vo svojom kádri mal viacero špičkových zahraničných hráčov.“

Samo Marušinec (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „Už pred finále sme vedeli, že to bude veľmi ťažký zápas. Semifinále bolo veľmi náročné samo o sebe a to nehovorím o tom, že sme museli odohrať aj predĺženie. K Filipovi Martonovi som sa so zranením pridal aj ja a to ešte viac zmenšilo možnosti pre rotáciu hráčov. K tomu sa pridala červená karta zo začiatku zápasu a aj keď sme sa za stavu 1:0 aj 2:0 snažili zo zápasom niečo spraviť a šance prichádzali, tak po prvej využitej sme ihneď opäť inkasovali. V druhom polčase sme chceli zapojiť do hry power-play avšak súper nám ju veľmi nedovolil hrať pridal ďalšie dva góly a kontroloval zápas až do konca.“

Dušan Štaffen (športový riaditeľ MŠK Žilina FUTSAL): „Som na chlapcov nesmierne hrdý a veľmi spokojný s dosiahnutým umiestnením. Viacerí z nich si siahli na úplné dno svojich síl a milo ma prekvapili. Našim športovým vrcholom bolo semifinále, v ktorom sme síce mali aj šťastie, ale zvládli sme ho. Polemizovať o zlomových momentoch finále nechcem, aj chyby či zranenia patria k prirodzenej súčasti športu a musím uznať, že mimoriadne kvalitní hráči z Brazílie boli jednoducho nad naše sily. Ďakujem všetkým hráčom ako aj členom realizačného tímu za odvedenú prácu a úspešnú reprezentáciu ako klubu, tak aj Slovenského futsalu!“