Ankety a nielen tie počas pandémie COVID-19

Pre šírenie pandémie v našej krajine bol zrušený už pripravený galavečer TOP FUTSAL, ktorý sa mal konať 5.apríla 2020 v Leviciach. Tento príjemný večer je určený vyhlasovaniu najlepších hráčov, hráčok, trénerov a rozhodcov. Ankiet je samozrejme ešte viac a o konečnom poradí  rozhodujú fanúšikovia a tiež odborná futsalová verejnosť. Predseda exekutívy Ján Ploštica prišiel s veľmi zaujímavým nápadom urobiť vyhlasovanie ankiet postupne cez internet v spolupráci s TV ESO. Predtým, ale aj neskôr sa u nás ako huby po daždi rozšírili rôzne zaujímavé internetové ankety. Ankety, ktoré ľudí potešia, sklamú, milo prekvapia, urazia, ľudí spájajú ale aj rozdeľujú. Na webe MŠK Žilina FUTSAL tak vznikla neobvyklá predstavovačka hráčov. Aktuálne sú postupne zverejňované výsledky klubovej ankety o najlepšieho futsalistu MŠK Žilina a tak sme sa o tejto aktivite porozprávali so športovým riaditeľom klubu Dušanom Štaffenom.

Dušan, ako vznikla myšlienka tejto internetovej aktivity?

Vznikla v podstate veľmi jednoducho a to vynútenou pauzou v lige. Ako všetci dobre vieme, pre šírenie pandémie už SF (pozn. Slovenský futsal) predčasne ukončil extraligu a pozastavil aj ostatné súťaže do odvolania. Voľný čas venujeme rôznym prípravám pre budúcu klubovú sezónu. Tiež sa snažíme, ako ešte stále mladučký klub, dostať do povedomia športových fanúšikov cez sociálne siete, keďže sme nedobrovoľne prišli o priestor na palubovke, kde sa nám mimoriadne darilo!

Aké konkrétne aktivity teda v klube prebiehajú?

Všetky bežné činnosti sú obmedzené, viaceré logicky zrušené. Snažíme sa byť s chlapcami čo najviac v kontakte a zaujímame sa o ich aktivity a individuálny tréning. Chalani to majú ťažké. Futsal je kolektívny šport a navyše halový, čiže spoločné tréningy sú v nedohľadne. Naši hráči nie sú síce profesionáli, ale tento výpadok určite nikomu nepomohol. Na našom webe sme ich postupne predstavili a priblížili našim fanúšikom. Práve vrcholí anketa o najlepšieho futsalistu MŠK Žilina, ktorá mala byť akousi reakciou na nedávne ankety SF, ku ktorým máme v klube určité výhrady.

Môžeš byť konkrétnejší?

Už dlhšiu dobu sa futsalová verejnosť rozdeľuje v pohľade na správne načasovanie vyhlasovania týchto ankiet, určenie samotného časového obdobia a ako ináč nominovaných, či samotných výsledkov. Ale to je v poriadku že ľudia majú na jednu vec rôzne názory a nebolo by na tom nič zlé, keby tieto večné diskusie nekončili osočovaním, urážaním a degradovaním samotných ankiet.

V čom je teda podľa teba zásadný problém?

Ja si myslím, že tieto ankety by mali sledovať nejaký ucelený časový úsek, ináč povedané jednu sezónu. A ak sme sa ako futsalová obec rozhodli v minulosti udeľovať tieto ceny za kalendárny rok, tak musíme tieto dáta získavať koncom decembra, najneskôr začiatkom januára a nie na konci marca! Vtedy totiž chtiac-nechtiac dochádza v podvedomí človeka k „ovplyvňovaniu“ hlasovania výkonmi v mesiacoch január až marec, kedy je sezóna ešte v plnom prúde. Ale toto nie je ani zďaleka najväčší problém týchto ankiet. Treba rozlišovať názor a sympatie fanúšikov od takzvanej odbornej verejnosti. Polemiky o tom kto je a kto nie je futsalovým odborníkom tu budú vždy, o tom sa nemusíme vôbec baviť. Ale aby rovnakou váhou mali možnosť hlasovať ja neviem muži za ženy, ženy za juniorov, napríklad členovia VV, ktorí za rok nevideli ani jeden zápas, či každý kto má akúkoľvek futsalovú licenciu, to už nie je v poriadku. Chýba mi tu nejaké metodika, návod na určovanie odborníkov pre každú kategóriu zvlášť. A nakoľko pôsobím v oblastí mládeže, „vyrušujú“ ma každoročne meniace sa výrazy ako talent, objav, či skokan sezóny. Prečo nestanoviť jasné pravidlá aj tu? Najlepší hráč do 21 rokov, do 19 rokov, do 17 rokov? Keď potom zbadám konečné výsledky, tak vidím jasné nepochopenie zo strany hlasujúcich, ináč si niektoré výsledky vážne neviem vysvetliť. Ale chápem, u nás sa veci dedia ústnou formou, každý kto organizuje túto anketu začína takmer od nuly a má veľké množstvo práce, tak ako tento rok Ján Ploštica. A nikto Vás za prácu na úkor vlastného času nepochváli a neodmení. Mrzí ma len, že keď dôjde k nejakej konštruktívnej kritike, snahe pomôcť, či k citlivejším otázkam, reakcie sú absolútne neprimerané a nesprávne. A toto ja vidím ako najväčší problém, pretože sa tu absolútne zbytočne dlhodobo narúšajú medziľudské vzťahy.

No a ako toto všetko potom súvisí s klubovou anketou?

V MŠK sa snažíme úlohy si deliť podľa vlastností ľudí, ich schopností, technických možností, voľného času, alebo len podľa ochoty. Tieto články a anketa o najlepšieho futsalistu MŠK Žilina pripadla Braňovi Škorcovi. On nie je u nás len tréner, pomáha nám na sociálnych sieťach a s hráčmi má úplne iný, nadštandardný vzťah, aký môžeš vidieť len málokde. Samozrejme, občas vznikne nejaká trecia plocha a potom je to pre klub problém. Ale tých pozitív je neporovnateľne viac a ja som vďačný, že Braňo klubu pomáha v rôznych oblastiach.

Takže čo Tebe a klubu ukázala táto anketa?

No v prvom rade to, že máme pravdu, aj keď sa to niektorým nepáči. Hlasovanie odbornej verejnosti jednoducho musí byť verejné a transparentné. Len vtedy sa zachová reálna objektivita. Dostali sme sa k niektorým údajom z minulosti pri týchto anketách a to by sa ti „hlava zakrútila“ ako dokážu hlasovať niektorí „odborníci“. Potom máš dojem, akoby to bolo „politické“ lobovanie a nie snaha o získanie objektívnych výsledkov! Aktuálne na oficiálnom webe SF – futsalslovakia.sk prebieha posledná anketa. A zase. Nápad skvelý a vítaná aktivita, ale nedomyslená vec, pretože nefunguje predchádzajúca spätná väzba. Podľa niektorých činovníkov sme túto anketu sabotovali, ale to vôbec nie je pravda! Urobili sme si vlastnú anketu a do finále posunieme nášho skutočne najlepšieho hráča tejto sezóny. Pozri, všetci v lige vedia, kto je suverénne najlepším hráčom ligy. Je ním Rafael Durval z Mimel-u Lučenec a ako vyzerajú priebežné výsledky hlasovaní? Aj my sa snažíme v tejto ankete hlasovať tak, aby sme poukázali pri niektorých kluboch na nedomyslenosť. Prehnane povedané môže sa stať, že takúto ináč možno prestížnu cenu získa hráč, ktorého meno pozná málokto a to snáď nikto nechce. A tak túto anketu ľudia volajú „Miss sympatia“. A to už nehovorím o tom, že sme sa v mesiaci február trochu aktívnejšie zapojili ako klub do hlasovania v ankete o hráča mesiaca a ako to dopadlo? Dodnes nie sú zverejnené výsledky… Prišli sme na manipuláciu, v anketách sa objavil aj „robot“ a ja by som veľmi nerád týmto polemizoval nad viacerými výsledkami z minulosti. Jednoducho tieto ankety nemajú takú dôveru a objektivitu medzi futsalistami, akú by si zaslúžili a my sa snažíme na to len poukázať. Nič viac!

A čo hovoríš na samotné výsledky ankety MŠK Žilina FUTSAL?

Že blahoželám môjmu favoritovi Samovi Marušincovi k tesnému, ale zaslúženému víťazstvu. A teší ma veľké množstvo hlasujúcich a tak tieto údaje považujem za seriózne a objektívne. Ja osobne som veľmi spokojný, pretože som sa vzácne trafil do nominovaných. Ale tiež musím povedať, že som mal veľký problém sa rozhodnúť podeliť posledné body. Tento rok sme mali veľmi silný, široký a vyrovnaný káder a bolo ťažké sa rozhodnúť.

Aké budú najbližšie kroky vo vašom klube?

Ťažká otázka. Čaká nás celoslovenská konferencia SF, čakáme na rozhodnutie VV SF o juniorských súťažiach, nie je tajomstvom, že čakáme na upokojenie situácie vo futbalovom MŠK a nikto dnes netuší, ako budú vyzerať futsalové súťaže v novom ročníku. A ja za seba a mojich kolegov môžem povedať len toľko, že urobíme všetko preto, aby sme sa na nové výzvy čo najlepšie pripravili. Futsal nám všetkým už hrozne chýba!

Ďalšie články

MládežPo sezóneSezóna 2019/20TopU-17
MužiPo sezóneSezóna 2019/20Top