VARTA futsal extraliga 2019–20 spoznala víťaza diváckej ankety.

Prednedávnom prebiehala anketa o Najlepšieho hráča extraligy, ktorú organizovala naša zastrešujúca organizácia, Slovenský futsal, Tentokrát bolo na fanúšikoch, aby rozhodli kto je najlepším hráčom. A VARTA hráčom roka sa stal Samo Marušinec z MŠK Žilina FUTSAL. Pri tejto príležitosti sme sa so Samom porozprávali o predčasne ukončenej sezóne, ale nahliadli aj trochu do súkromia.

 

Dovoľ mi prvú otázku. Kto je vlastne Samo Marušinec? Ako vidíš sám seba? (smiley)
Som 26-ročný, ešte stále študent. V priebehu tohto týždňa ma čakajú, dúfam, že úspešné štátnice. A ku športu ma to ťahá už od útleho detstva. Loptu som mal pri nohe hneď ako som začal chodiť a tak to nejako so mnou išlo až po terajšie pôsobenie v MŠK Žilina FUTSAL.

Celkom rýchlo si to zvládol. Máš súrodencov?
Dvoch mladších bratov, Šimon je stredný a najmladší Ján.

 

Toto bolo ešte rýchlejšie. (smiley)
Najstarší to mávajú najťažšie, bolo to tak aj v tvojom prípade?
Myslím si, že to tak sčasti je. Pri tých najstarších sú rodičia najprísnejší. Ale vôbec sa nesťažujem, som im vďačný za všetko, čo ma naučili a dali do života. Mám to šťastie, že môžem povedať, že aj naďalej dávajú.

A bratia? Ako ťa vnímajú?
Ide niektorí v tvojich šľapajách?
Starší z nich, Šimon, má 23 rokov a on veru inú možnosť, ako hrať futbal, ani nemal. Keďže bývame v dome, tak každá voľná chvíľa detstva bola vonku pri nejakej športovej aktivite a hlavne futbale. On sa futbalu venuje aj naďalej, popri vysokej škole v Česku. Najmladší brat Janko bude mať 15 rokov, ale ten sa nevydal na cestu športu. Robí folklór a hrá na husle. Umenie je krásna zložka nášho života a plne ho v tom podporujem. Veľmi rád chodím na jeho vystúpenia.

Takže aká je tvoja obľúbená ľudová pesnička?
Možno ani žiadna konkrétna, ale keďže som z Trenčína tak mi hneď napadla jedna… Trenčín dolinečka.

Vedel by si ju zaspievať?
Časť určite áno, ale neviem či by to chcel niekto počuť.

Tak to určite musíme vyskúšať.
Čo hovorí stredný brat, že si si vybral futsal?
Medzi vami sú tri roky, podarilo sa Vám hrať v nejakej vekovej kategórii spolu v jednom tíme?

Nepodarilo, vo futbalových kategóriách to bol až štvorročný rozdiel. Ale nakoniec sme sa dočkali a zahrali sme si spolu v minilige. A mňa vždy bavil práve malý futbal, či už halový alebo miniliga, Každý, kto ma poznal vedel, že ma to viac ťahá práve na palubovky.

A kto je lepší?
Zákerná otázka 😃 Ale on sa nenahnevá, keď poviem, že ja som lepší na ihrisku a on zase študent. 😃

Viem, ale ty mi to odpustíš 🙂
😃 samozrejme 👍 že si to ty 😅

Hneď mi je lepšie 😃😃😃
Futbal, na akej pozícii si hrával/hrávaš?
Keď som bol mladší, tak väčšinou obrancu, či už krajného alebo stredného, ale postupne som sa posunul do zálohy. Tam sa mi to páči najviac, aj keď, sem tam sa stane, že musím zaskočiť na pozícii stopéra.

Krajného obrancu, mhhhh…. Ja som ťa skôr videl na defenzívnom záložníkovi v strede alebo na pozícii klasického stredného záložník. Jednoducho stále v centre diania.
Krajný obranca to bolo veľmi dávno 😃 V strede sa určite cítim najlepšie.

Aké boli tvoje začiatky pri futsale? Bola to miniliga v Trenčíne?
Kľudne daj viac podrobností…
Úplný začiatok lásky k futsalu prišiel v čase futbalových zím. V tom, období žiackym kategóriám, vypĺňala čas, halová sezóna mládeže. A aj keď som vo futbale nebol žiadna hviezda, ale skôr dríč tak ihneď ako sme prešli do haly radil som sa zrazu medzi ťahúňov. Potom nasledovala miniliga, tá má v Trenčíne veľkú tradíciu a už od malého chlapca som sa chodil pozerať na všetky tatove zápasy. Trenčín hral dokonca malý futbal (predchodca futsalu) a taktiež som bol na každom domácom zápase pozerať na tatina. No a keď už som mal konečne 15 rokov a súhlas rodiča som si ani nemusel pýtať, skôr som od tatina dostal príkaz, tak som konečne mohol do miniligy nastúpiť aj ja. Tato pôsobil neskôr aj vo futsalových štruktúrach, takže ma to k tomu vždy ťahalo. Bol som veľký fanúšik Programu Dubnica, vtedajšieho veľkého súpera Slovmaticu. Raz si náš miniligový tím zavolalo Nové Mesto nad Váhom na prípravný futsalový zápas no a ja som za po zápase hneď išiel informovať, či by som mohol chodiť s nimi na tréningy. Takéto asi boli moje futsalové začiatky. V Novom Meste to bolo super obdobie so super chlapcami, s ktorými doteraz chodievame na vianočné turnaje a veľmi veľa som sa na začiatku naučil práve tam.

Keďže naše rozprávanie prerušila neskorá nočná hodina, tak sme sa museli rozlúčiť a pokračovali nasledujúce ráno.
Dobré ráno. Dúfam, že si sa stihol rozospievať. Premiéra sa blíži a my sa už tešíme na “Trenčín dolinečka…”, v tvojom vydaní. 🙂
To snáď nie 😅

Žartujem, len som ťa skúšal (wink)
Pamätáš si na svoj prvý zápas za Nové Mesto?
Nie som si úplne istý, ale myslím, že to bolo derby proti Podoliu. Vysoko sme vyhrali a dal som dva góly.

Na to, že ťa vnímam, hlavne ako “nahrávača” veľmi slušný začiatok 🙂 Skús ešte rok kedy to bolo.
Podarilo sa 😅 Mohol by to byť rok 2011 začiatok súťaže takže asi september/október.

Dodatočne gratulujem. Ale to už je naozaj dlhý čas. Bola to súťaž mužov?
Áno druhá najvyššia súťaž Openliga. Účastníkmi boli aj žilinské celky Doxx a Žirafa.

Takže si začínal veľmi mladý. Ako si sa cítil v takom veku v mužskom futsale?
Áno, mal som ešte len 17 rokov. Bol som už trošku oťukaný medzi mužmi zo spomínanej miniligy, kde mi starší hráči naozaj nič nedarovali. A v Novom Meste bolo mnoho skúsených chalanov, ktorí mi v začiatkoch veľmi pomohli dostať sa do mužského futsalu v tak mladom veku.

Tu si sa stretol s Patrikom Zaťovičom?
Stretávali sme sa už aj predtým, ale ako súperi. To boli však mládežnícke kategórie, V mužskej kategórii sme prvýkrát obliekli rovnaký dres v Novom Meste a odvtedy to ťaháme spolu s malými prestávkami až dodnes.

Takže je pravda čo sa hovorí, že je tvoj futsalový brat?
Je to tak. Futsalové začiatky v Novom Meste nad Váhom. Nasledovala aj prvá spoločná nominácia v reprezentácii do 21 rokov a následne mnoho ďalších reprezentačných zrazov. Neskôr, po krátkom rozdelení našich ciest, nasledovalo spoločné pôsobenie v Pinerole Bratislava a teraz sme spolu v Žiline.

Povieš nám teda pár slov aj o Patrikovi?
Čiwo je výborný. Na ihrisku, aj mimo neho si vieme pomôcť a poradiť. Ale sú situácie, keď si vieme aj vynadať a pohádať sa. K priateľstvu však patria aj také chvíle, a keď opadnú emócií a všetko si vysvetlíme je opäť všetko v poriadku.

Super. Povedz mi svoj názor na Čiwa ako hráča a kľudne pridaj aj niečo súkromné. Možno to čo z Vás robí bratov 🙂
Čiwo, po hráčskej stránke je rodený kanonier. S tým sa naozaj musí človek narodiť a niektoré jeho góly dodnes nechápem, ale to je ten strelecký inštinkt. Niekedy je na ihrisku veľmi impulzívny, ale aj to už dokázal veľmi zlepšiť. Mimo ihriska je za každú srandu a naozaj ho netreba dlho presviedčať. Sám ani neviem povedať ako sme sa tak dali dokopy, lebo ak si dobre pamätám, tak v mládežníckych kategóriách sme boli dosť veľkí rivali a skôr sme sa dokopali akoby sme po zápase “pokecali”, že čo nové a ako sa máš. Ale odkedy sa naše cesty spojili pri futsale, tak sme spoluhráči a aj výborní kamaráti.

Samo a reprezentácia. Skús sa s nami podeliť o pocity, keď mladý chalan prvýkrát oblečie najcennejší dres s dvojkrížom na hrudi. Keď dá prvý gól…
Na reprezentačné zrazy som sa vždy tešil. Prvý zraz, na ktorý som bol nominovaný, bol pre širší výber do 21 rokov. Bolo nás tam mnoho ešte z kategórie do 19 rokov. Zraz sa konal vo Vyšných Ružbachoch, bolo to pred turnajom V4 a mne sa podarilo získať nomináciu na tento turnaj. Potom som bol súčasťou 21-ky celkom pravidelne. Do mužskej reprezentácie som prvýkrát nazrel počas pôsobenia Marcosa Angula. A hneď to bolo sústredenie v Španielsku. Do zápasov som zasiahol len minimálne ale bol to veľký zážitok a škola zároveň. Súčasťou tímu boli, dnes už tréneri Mikita a Rejžek, ktorí mi radili a pomáhali. Atmosféra na reprezentačných zrazoch je vždy výborná a takmer vôbec nepoznať rivalitu z klubov. Prvý gól som dal Česku, tiež to bolo na turnaji V4, tentokrát v Humennom, Pamätám si, že to bolo len také doklepnutie a určite by som našiel aj video. Vždy je pre mňa obrovská česť ísť reprezentovať svoju krajinu, aj keď som sa zatiaľ nezúčastnil žiadnej kvalifikácie, tak každý jeden prípravný zápas je veľkým zážitkom. Mrzí ma, že v poslednom čase mi pozvánka nechodí, ale to ma zasa motivuje v tom, aby som na sebe ešte viac pracoval.
Na konte mám zatiaľ 21 zápasov a 3 góly v najcennejšom drese seniorskej reprezentácie, dva šampionáty Majstrovstiev sveta univerzitnej reprezentácie SR a ďalšie štarty v mládežníckych reprezentáciách.

Tvoje ciele v reprezentácii?
V prvom rade svojimi výkonmi presvedčiť trénera, aby som získal nomináciu na reprezentačné zrazy. Zlepšenými výkonmi sa stať súčasťou reprezentácie. A cieľ reprezentácie je dlhodobo jasný, Zvládnuť kvalifikáciu a dostať sa na niektorý zo šampionátov, či už MS alebo ME.

Je naša liga dostatočne kvalitná, aby pripravila hráčov do náročných bojov v reprezentačnom drese?
Určite to nie je ideálne, hlavne posledná sezóna bola na slabšej úrovni a s rokmi, keď v lige boli Slovmatic alebo Pinerola sa to nedá porovnať. Zahraničné súťaže sú aktuálne kvalitnejšie, ale na zahraničnú ponuku stále len čakám 😅. V kvalifikácii sú všetky tímy na vysokej úrovni a rozdiely sa zmenšujú. V zápasoch rozhodujú maličkosti a detaily, ktoré treba dolaďovať. Na to slúžia práve reprezentačné zrazy. Pre futsal na Slovensku nie sú vytvorené ideálne podmienky a aj to zohráva svoju rolu pri spomínaných detailoch.

Ty si mal dobrú sezónu, ako by si ju hodnotil? Hlavne v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Škoda zranenia, ktoré ťa postretlo tesne pred play-off.
V tejto sezóne sa mi osobne veľmi darilo a hlavne som mal stabilné výkony čo možno prichádza aj s vekom. V predošlých sezónach to so stabilitou výkonov tak dobré nebolo. Na návraty po zranení som si už asi zvykol 😅. Už sa mi párkrát stalo, že tesne pred play-off som sa zranil ale aj napriek zlej prognóze som sa vždy stihol vrátiť včas a aj v dobrej forme. Strelcom som nikdy nebol, ale keď už som nejaký dal tak to väčšinou stálo za to, Bývalý spoluhráč s Pineroly, Aďo Filan, mi vždy vraví, že neviem dať škaredý gól. 😃 Prihrávky ma vždy tešia viac. A dalo by sa povedať, že sa vyžívam v činnostiach, ktoré sa nazývajú “čierna robota”.

Pred tvojím príchodom sa hovorilo, že Samo Marušinec dostáva veľa zbytočných kariet.
V tejto sezóne som to moc nenaplnil ale boli sezóny keď som si aj dvakrát počas sezóny odstál trest za žlté karty.

Takže “polepšený”? V tejto sezóne si pamätám iba jednu takú situáciu 🙂 Vieš, ktorú mám na mysli?
Skúsenejší, asi 😅 Veru neviem.

Lučenec, odkopnutie lopty do steny 😀 a ešte si čosi “vysvetlil” rozhodcovi, ale keďže ja som bol na tribúne, tak netuším čo si mu povedal 🙂
Aha, tak to si trochu spomínam, emócie k tomu patria a ja som dosť emotívny, aj keď vravím už sa to zlepšilo, svoju úlohu asi zohráva vek.

Dostávame sa k tejto sezóne… Stihol si aj Ligu majstrov, aký bol začiatok tejto sezóny?
Bolo to hektické. Všetko sa lepilo na poslednú chvíľu. Pinerola bola v ťažkej situácii, a ja som ako jej dlhodobý článok, napriek tomu, že minulú sezónu som v nej nebol, chcel som pomôcť. Chceli sme zabojovať o postup, ale bolo to nad naše sily aj keď veľkú rolu zohrala smola v druhom zápase, kedy sme nedokázali skórovať naozaj z ničoho.

Videl som… Naozaj, keby sa hralo asi aj do rána, tak Vám jednoducho nebolo v ten deň súdené… Vedeli ste už vtedy, že Pinerola nakoniec do ligy nenastúpi?
Spomínalo sa to už dlho a nikto nevedel čo sa bude diať. Riešil sa možný iný sponzor. Väčšou nádejou pre pokračovanie klubu, by bol postup do ďalšieho kola ligy majstrov. To sa však nepodarilo. Nenašiel sa ani ďalší sponzor. Neskôr nám bolo oznámené, že si môžeme hľadať nové pôsobisko, pretože Pinerola do ligy nenastúpi.

Aké boli vtedy tvoje myšlienky?
Situácia nebola vôbec jednoduchá, mal som pred sebou posledný rok školy, takže zahraničie do úvahy neprichádzalo a na Slovensku boli obmedzené možnosti, nakoľko do ligy nastupovalo len 7 tímov a času už bolo málo. Bol som zmierený aj s tým, že si budem musieť dať od futsalu na rok pauzu, aby som v mohol dokončiť školu.

To by bolo asi dosť nepríjemné, ale nakoniec sa ozvala Žilina… Minuloročný nováčik.
Bol by som určite nešťastný, ale aj také situácie prináša život. S Braňom Škorcom sa poznáme dlho, už od mládežníckych reprezentačných zrazov a cez pôsobenie v Pinerole. Aj cez Milana Herka a “Čiwa”, ktorí mu spomenuli moje meno sa mi našťastie nakoniec ozval. 😃

Aké sú pocity hráča, ktorí má najvyššie ambície a zhodou takýchto okolností ide do neznámeho prostredia a v čase, keď sa dá dosť ťažko odhadovať ako mužstvo obstojí počas sezóny? V tvojom prípade ešte komplikovanejšie z dôvodu školy. Predsa len hore dolu je to 400 km.
Úplne neznáme prostredie to nebolo. Vedel som aké posily do tímu prišli, aj aké má klub ambície. V každej doterajšej sezóne som hral v extralige len o najvyššie priečky a rozhodne by som nešiel do tímu, ktorý by o ne nemal šancu bojovať. Som našťastie z Trenčína, takže aj napriek tomu, že som býval a študoval v Bratislave mohol som aspoň využívať prechodnú, domácu stanicu v Trenčíne. Dohodli sme sa na koľkých tréningoch počas týždňa sa musím zúčastniť a nejako som školu s futsalom dokázal skĺbiť.

Ešte sa vrátim jednou otázkou o krok späť. Čo viac zavážilo, že si Žilinu potvrdil, jej ambície alebo Braňo s Čiwom? 🙂 Museli ťa dlho prehovárať?
Nemuseli, vravím, že to bolo rýchlo 😃. Jedná káva s Čiwom v Novom Meste, cestou domov telefonát s Braňom a bolo to vybavené. A rolu v tom zohrali ambície, aj ľudia v klube.

Prvé kolo si ale nestihol. Prvý zápas v novom pôsobisku, tak prišiel v treťom kole na pôde nepríjemných Levíc. Dal si dôležitý gól na začiatku druhého polčasu. Ako si spomínaš na tieto chvíle v novom drese?
Času na zohratie nebolo príliš veľa, ale v štvorke som sa stretol s Čiwom a Štrkym, s ktorými už hrávame tiež nejaký ten rôčik. Myslím, že všetci traja môžeme spolu hrať skoro naslepo. Toto môj príchod výrazne uľahčilo a z toho dôvodu prechod do nového klubu nebol v tomto smere až taký ťažký.
Môj gól bol vtipný keďže ani neviem ako som ho dal. Po vyrazenej lopte to bol len reflex a skončilo to v bráne.

Áno, tiež by som pomenoval “ftipný”. Ale na druhej strane veľmi dôležitý. Po prehratom prvom polčase, kde až v samom závere sa nám podarilo znížiť na 1:2, ste po obrátke, vo svojom prvom striedaní nielen vyrovnali, ale aj otočili skóre v náš prospech a nakoniec zápas dotiahli do víťazného konca. Vnímal si vtedy nejaký tlak? Lebo v takej zostave sa už očakávalo víťazstvo. 🙂
Tlak prichádza až v dôležitejších zápasoch. Viem, že sa od nás očakávali výsledky, ale v prvom zápase by nám hádam bolo odpustené. 😃 Otočiť sa našťastie podarilo.

Šieste kolo prinieslo prvé žilinské derby tejto sezóny. Ako si vnímal tento zápas? Ja si pamätám hlavne oslavu prvého gólu. 🙂
Opäť emócie. Pre mňa osobne to možno nebolo také vážne ako pre ostatných v klube, ale aj preto som chcel tento zápas vyhrať. Sme jeden tím a keďže na tom záležalo veľa ľuďom, tak som sa tomu tiež prispôsobil. Po prvom góle prepukli emócie naplno. Možno na ten okamih, s odstupom času, ani nie som až tak hrdý, pretože keby sa to stalo proti mne, určite by sa mi to nepáčilo. Ale gól to bol dôležitý a víťazstvo tiež, takže sme to aj patrične oslávili. Existuje krásna fotka, na ktorej sme spoločne s Čiwom.

Presne tú som myslel. Nakoniec sme všetky derby zvládli.
Banská Bystrica, vyrovnané zápasy, ale tiež sme neprehrali. Ako by asi dopadol, predpokladaný semifinálový trénerský súboj Richard Bačo – Branislav Škorec?
S Banskou Bystricou to boli vyrovnané zápasy ale detaily sme vždy zvládli lepšie a nakoniec to zvládli. Nechcem byť veštec, tipovať ako by dopadlo semifinále. To už sa nikto nedozvie.

Lučenec. Ten sme viackrát potrápili, ale body nebrali ani raz, čo nám v tých zápasoch chýbalo?
Opäť detaily. Lučenec bol vždy nad naše sily. Nie oveľa, ale bol. Vždy sme ich potrápili a boli to pre nich určite najťažšie zápasy sezóny, ale nepodarilo sa to. Verili sme, že v play-off to bude pre nich ešte ťažšie.

Nakoniec sme sa v tejto sezóne pozreli aj na zahraničné palubovky. Dnes to už môžeme povedať nahlas. Bol to pokus a risk. Nevedeli sme ako náročné nás budú čakať zápasy, či splnia potrebnú kvalitu. Dúfali sme, že v kombinácii s tréningovými jednotkami dokážeme efektívnejšie zvýšiť intenzitu v tréningovom procese, lebo sme verili, že týmto dokážeme ešte posunúť kvalitu výkonov, práve s vyhliadkami na finálové zápasy, v ktoré sme verili, že to budeme práve my, kto sa postaví proti Lučencu. V domácom prostredí, vzhľadom na možnosti tréningových plôch, sme už nedokázali pridať tréningy, tak voľba padla na takéto netradičné riešenie. Ak by to nevyšlo, tak som sa utešoval tým, že to bola čiastočná odmena za odvedené výkony. Myslíš si, že to bola dobrá voľba? A škoda tvojho zranenia.
Bola to výborná skúsenosť. Športovú stránku sme ocenili, lebo nás čakali kvalitní súperi. Vzťahy medzi hráčmi sa utužili. Po ľudskej stránke je predsa len veľký rozdiel, byť týždeň na spoločnom sústredení v zahraničí, alebo sa stretávať len na tréningoch, prípadne na kávičke. Príprava na play-off to bola naozaj výborná. Najmä semifinále a finále mali veľkú kvalitu. Škoda nielen môjho, ale aj ďalších zranení, kvôli ktorým sme vo finále nedokázali vzdorovať silnému súperovi.

Už sa blížime k predčasnému záveru sezóny. Po prvom štvrťfinálovom zápase boli zavedené opatrenia, ktoré znamenali prerušenie súťaže. Kluby následne veľmi rýchlo odhlasovali ukončenie sezóny. Ako tento krok vnímali hráči?
Podľa nášho návrhu boli možné scenáre, aby sme ešte aj dnes mohli čakať a po zrušení opatrení dohrať sezonu v skrátenom formáte.
Nikto nevedel ako bude toto všetko prebiehať. Počkať ako sa situácia vyvinie sa určite mohlo. Vedenie súťaže sa však rozhodlo inak a museli sme to rešpektovať, aj keď každý sa chcel pobiť o čo najlepšie umiestnenie, v najkrajšej časti sezóny a tým práve play-off je. Celý rok pracujeme a zlepšujeme sa hlavne pre boje v play-off. Teraz môžeme začať zase odznova a ďalší rok čakať.

Už o pár dní ukončíš štúdium na Vysokej škole. Čo to bude pre teba znamenať? Aké máš plány? Aký bol (už si myslím, že môžeme hovoriť v minulo čase) Samo študent?
Asi sa veľa toho nezmení. Prácu, ako si človek predstaví, zatiaľ v pláne nemám, ale rozhodne sa nudiť nebudem a budem mať o trochu viac času ako počas školy. Bol som obstojný študent snáď by to potvrdili aj niektorí z profesorov. 😅 A mať vysokoškolský titul hodnotím, ako jeden zo splnených životných cieľov. (Snáď to tak v stredu bude 😃)

Čo presne znamená obstojný študent? 😀 😀 😀 A povedz aj fanúšikom akú školu si absolvoval.
Univerzita Komenského v Bratislave, fakulta manažmentu, odbor medzinárodný manažment. Nemal som Áčka od hora až dolu. ale väčšinou to boli Céčka, Déčka. Niektoré skúšky som si aj zopakoval ale nakoniec som všetko úspešne zvládol.

Gratuláciu si teda nechám až na stredu, keď to bude oficiálne. 🙂
Veru tak radšej nepredbiehajme 😅

Obaja sme konštatovali, že táto sezóna bola veľmi dobrá. Svedčia o tom tvoje štatistiky, kde si dominoval v kanadských bodoch a asistenciách aj napriek nižšiemu počtu odohratých zápasov. Napriek tvojmu, relatívne nízkemu, veku si bol jedným z najstarších hráčov. Uvedomoval si si tento stav? Toto bola asi nová pozícia v tvojej športovej kariére?
V každom doterajšom pôsobisku som bol jeden z najmladších, takže to bolo naozaj niečo nové. Ale myslím si, že som mladším chalanom dokázal poradiť v situáciách, ktoré si to vyžadovali a niekedy možno aj viac ako bolo potrebné. Preto si zo mňa aj robia srandu a sem tam mi povedia trénerko. 😃 Aj napriek mladému veku už mám dostatok skúseností a snažil som sa ich pretaviť aj na pomoc ostatným a celkovo tým pomôcť tímu.

Áno, ale podľa môjho názoru, aj napriek vtipom, ťa však, napriek malému vekovému rozdielu, rešpektovali. Vnímal som to veľmi pozitívne, že napriek kamarátskym vzťahom ste vedeli v okamihoch, ktoré to vyžadovali, prijať každý svoju úlohu a podriadiť sa potrebám kolektívu. Vo futsale má tréner oveľa väčšie možnosti zasiahnuť priamo. Ale je veľkou výhodou, keď sa nájdu hráči, ktorí sú jeho predĺženou rukou, či už na lavičke, v šatni ako aj na palubovke. Bolo to všetko až tak hladké ako som videl hľadiska?
Áno, to je základ. Vedieť sa aj zasmiať a zabaviť ale aj prepnúť do vážnej polohy, keď si to situácia vyžaduje. Správny tím funguje, keď si jeho súčasti medzi sebou pomáhajú a to sa deje aj cez hráčov, ktorí sa snažia plniť pokyny trénera. Ak sa dá tomu ešte viac napomôcť, tak sa o to snažím. Samozrejme všetko nie je ideálne. Stali sa aj situácie, keď nemali všetci rovnaký názor a muselo sa to vyriešiť nejakým kompromisom, alebo rešpektovaním iného názoru. Ale základ je presne to, aby z diaľky bolo všetko v poriadku a tie nedorozumenia sa vyriešili v šatni, za zatvorenými dverami.

Spoluhráči. Naozaj pestrá zmes… Veľa pováh, rôzne typy… Veľmi mladí… Ale aj veľa skúseností… Podarila sa táto skladačka?
Myslím, že sa podarila na výbornú. Máme vyvážené mužstvo, práve vďaka rôznym typov hráčov. To dovoľovalo rotovať väčšie množstvo hráčov a využiť tých vhodných na dané situácie.

Áno, tréner mal, podľa môjho názoru dobrú pozíciu a niekoľko možností na riešenie situácií a ako mužstvo ste neboli ľahko čitateľný. Rotácia väčšieho množstva hráčov, ale znamenala aj menej času na palubovke. Ako to vnímaš ako hráč, čo preferuješ, kratšie striedania vo vyššom tempe alebo práve opak. Bol si spokojný so svojím časom stráveným na palubovke?
Osobne nemám preferovaný čas na palubovke. Sú zápasy, kedy mi viac vyhovuje dlhšie striedanie, inokedy zase naopak, kratšie a častejšie striedania. Závisí to od množstva faktorov, či už je to plynulosť hry, zvolená taktika ale aj fáza zápasu. Rotácia bola veľká ale v ťažších zápasoch sa zmenšovala a toho času v takýchto dôležitých zápasoch som dostával dostatok, takže som bol spokojný.

Ako sa ti v závere sedávalo na tribúne, keď prišlo zranenie? Odložil si operáciu s neurčitým výhľadom, že stihneš play-off. Relatívne skoro si začal individuálne trénovať. Neohrozoval si svoje zdravie? Čo ti vlastne lekári doporučovali?

Nemám to vôbec rád, radšej by som pomohol na palubovke. Ale snažil som sa aspoň podporiť chalanov a pomôcť im s čím sa dalo. Predný krížny väz v kolene mám natrhnutý a ten sa sám nevie zahojiť. Môj ortopéd MUDr. Jozef Takáč, na ktorého sa môžem vždy obrátiť, mi doporučil operáciu zatiaľ odložiť a vyskúšať, aké závažné je poškodenie, postupným zaťažovaním kolena. Preto som sa začal ihneď, ako to bolo možné, individuálne pripravovať, zaťažovať koleno. Snažil som sa to zvládnuť tak, aby som na záverečné boje sezóny bol k dispozícii. Dodnes to nie je stopercentné a môže sa stať, že väz sa utrhne a bude potrebná operácia. Ale aj táto udalosť mi pomohla viac na sebe pracovať a individuálne sa pripravovať oveľa viac, ako tomu bolo doteraz.

Zle som sa spýtal.Je jasné, že takáto pozícia nebýva príjemná. Tieto situácie sú oveľa náročnejšie práve pre tých, čo nemôžu zasiahnuť do diania. Oceňujem, že si napriek tomu chodil chalanov morálne podporovať do šatne a na tribúnu. Chcel som sa spýtať na aktuálny stav, ale odpoveď sme sa už dozvedeli 🙂 Znamená, že ťa stále limituje alebo je len nejasné kedy to pustí úplne?
Aj kvôli aktuálnej situácii som svoj stav riešil len telefonicky a možné sú oba scenáre. Môže sa to zlepšiť, ale aj nemusí. Hrávam tenis, behávam, jazdím na bicykli, Dokonca som už absolvoval, v plnej záťaži, aj futbalový tréning. Koleno ma až tak neobmedzuje, okrem ortézy, ktorú teraz nosím. Stav určite nie je stopercentný a pravé koleno nie je také pevné ako ľavé.

Spätne, myslíš si, že by sa ti podarilo v play-off nastúpiť, ak by sa samozrejme hralo?
Ako sa poznám tak určite by som sa napriek riziku o to pokúsil.

 

🙂 to som aj očakával, takú odpoveď. Ale či by to v tom čase tvoje koleno aj zvládlo?
Určite by som to musel najskôr otestovať v plnej tréningovej záťaži, aby som bol múdrejší, ale myslím, že by to išlo.

Čo pre teba znamená, že si v klubovej ankete zvíťazil?
Klubová anketa ma potešila, keďže hlasovali hráči a funkcionári klubu, plus oslovení ľudia, ktorí majú o futsale prehľad. Ale výsledky boli veľmi tesné a to svedčí aj o tom, že sme podávali hlavne dobré tímové výkony.

Čo hovoríš na mladých, ktorí podobne ako ty, veľmi skoro okúsili extraligový chlebík?
Je to výborné pred budúcnosť klubu aj ich samotných. Hlavne ak majú záujem učiť sa a zlepšovať a majú aj spoluhráčov, ktorí im v tomto ohľade vedia byť nápomocní. V mojom prípade bolo mnoho učiteľov starej Pineroly ako Milan Herko, Fero Šporánek, Ľubo Adámek a mnohí ďalší. Teraz je táto úloha na nás starších, aj keď Miňo asi mladne a stále sa mám od neho čo naučiť ja a aj ostatní chalani. Jediné čo je iné, že rešpekt pred tými 5-10 rokmi bol iný ako dnes, ale to je asi aj dobou.

Ešte by ma zaujímala tvoja Varta – Ligová zostava. Koho by si postavil do A tímu a koho do B-éčka? 😀
Milan Herko- Rafael, Matheus, Štrbák, Vaktor
Kušnír- Zaťovič, Kyjovský, Ševčík, Welington

Ďakujem ti za rozhovor, som rád že sme mohli prebrať toľko tém. Škoda, že to nemohlo prebehnúť osobne, niekde pri kávičke, ale táto situácia to neumožňovala. Želám ti veľa šťastia. Dnes, zajtra, doma, jednoducho VŽDY. Verím, že už čoskoro sa uvidíme.

Štatistiky – seniorská reprezetnácia: A – 21 zápasov, 3 góly
Prvý štart: Maďarsko – Slovensko, Brno, 15.09.14, 6:0 (4:0)
Prvý gól: Slovensko – Česko, Humenné, 23.09.16, 1:4 (1:2)
Posledný štart k 27. 5. 2020: Slovensko – Litva, Poprad, 30.10.18, 6:0 (1:0), 1 gól

Podujatie Z G
University team Slovakia 10 3
World University Championship, 2014 – Spain 4 3
WUC 2018 Kazahkstan 6 0

Štatistiky – futsalová extraliga:

Sezóna   Klub Z G+A
2013/2014 2. miesto Pinerola Bratislava  24 8+7
2014/2015 3. miesto Pinerola Bratislava  27 12+8
2015/2016 1. miesto Pinerola Bratislava  26 4+5
2016/2017   Champions League  3 0+3
2016/2017 2. miesto Pinerola Bratislava  26 9+6
2017/2018 3. miesto Pinerola Bratislava  27 9+10
2018/2019 3. miesto Wild Boys Bratislava, hosťovanie 17 8+8
2019/2020   Champions League  3 1+1
2019/2020 predčasne ukončená sezóna MŠK Žilina FUTSAL, hosťovanie 13 12+18
2019/2020 2. miesto Khorfakkan
Championschip Jan – 2020
3 2+2

 

 

 

 

Ďalšie články

MužiPo sezóneSezóna 2019/20Top
Po sezóneSezóna 2019/20Top