1.zápas: Lion Car MIBA Banská Bystrica – MŠK Žilina FUTSAL 4:4 (1:3)

1.zápas, 06.09.2019 ŠH Štiavničky, Banská Bystrica 20:00 hod.

Lion Car MIBA Banská Bystrica – MŠK Žilina FUTSAL 4:4 (1:3)

Miba bude súperom našich chlapcov na diaľku počas celej sezóny a pre podobné filozofie budeme často porovnávaní. Hráči MŠK počas svojej prípravy dvakrát svojho súpera z Bystrice zdolali, lenže to bola len príprava.  Obe kabíny prešli obrovskými zmenami a potešujúci je najmä fakt, že všetci reprezentanti Slovenskej U-19 sa v tejto sezóne predstavia v extraligovom drese! A tieto dva kluby sú ich dominantnou zásobárňou. Šošoni absolvovali tvrdú mesačnú prípravu, ale pred prvým majstrovským zápasom ich zastihla pomerne veľká maródka  a viacero pracovných povinností. A tak mal tréner Škorec na Štiavničkách výrazne obmedzené možnosti. Lenže naši chlapci vybehli na palubovku odhodlaní vstúpiť do sezóny víťazne!

Zostavy:

MIBA: M. Kušnír (K. Kollár)  – F. Rafanides „C“, M. Konder, M. Péchy, P. Vajda, S. Bačo, O. Dobrota, J. Kofčák, M. Mikulišin, M. Kuruc, P. Tužinský, J. Král, tréner: R. Bačo

MŠK: E. Kavčák (22. M. Kotuláč) – D. Ostrák „C“, K. Gábor, M. Ševčík, V. Gavrilov, F. Marton, F. Vaktor, , J. S. Novotný, M. Bevelaqua, tréner: B. Škorec

Góly: F. Rafanides 3, M. Konder 1 – F. Marton 2, K. Gábor 1, D. OStrák 1

ŽK: M. Mikulišin – K. Gábor, V. Gavrilov, F. Marton

ČK: M. Mikulišin – E. Kavčák, F. Marton (po 2 ŽK)

Rozhodovali: M. Fischer, M. Bohun, S. Polomský, delegát: M. Kubinec

Počet divákov: 160

Obaja tréneri naordinovali svojim zverencom aktívnu hru, ktorá dodala zápasu už od úvodu vysoké tempo. Skóre otvorili hostia, keď si v 4.min. famózne spracoval loptu vo vzduchu F. Marton, vysunul K. Gábora a ten pomedzi nohy M. Kušníra streli úvodný gól 0:1. V rovnakej minúte ešte F. Marton nastrelil tyčku. Šošoni získali miernu územnú prevahu a boli o niečo lepším družstvom. K šanciam sa dostali aj domáci futsalisti, ale všetko zatiaľ bezpečne kryl koncentrovaný E. Kavčák. Skóre sa mohlo meniť aj v 12.min.,ale kapitán hostí nedokázal z blízka správne zareagovať a tak udrelo na opačnej strane. Hostia prepadli v obrane, k lopte sa dostal kanonier F. Rafanides a poľahky vyrovnal na 1:1. Tento moment dodal silu pre zmenu domácim a na ich aktivitu zareagoval tréner MŠK v 14.min. oddychovým časom. Hneď po ňom nasledoval nacvičený signál a hostia po strele F. Martona opäť viedli 1:2. Tento hráč sa pripomenul ešte v závere polčasu, keď Bystrica stratila ľahkú loptu v strede palubovky a F. Marton využil prečíslenie tvrdou strelou k tyčke 1:3. Týmto výsledkom skončil aj prvý polčas, v ktorom šošoni hrali presne to, čo potrebovali…

Do druhého polčasu vstúpili lepšie Žilinčania. Jednu z ich akcii potiahol D. Ostrák a prízemnou strelou zvýšil už na 1:4, čo sa v tej chvíli zdalo ako rozhodujúci a zlomový moment stretnutia. Ten však prišiel až v ďalšej minúte. E. Kavčák zasiahol rukou nepochopiteľne loptu mimo pokutového územia a vyslúžil si tak veľmi prísnu červenú kartu. Okrem obrovského oslabenia celého družstva tak ponúkol súperovi aj presilovú hru. Miba okamžite zatlačila trojicu statočných hlboko pred brankára MŠK M. Kotuláča, ktorý bol nútený po veľmi dlhej maródke nastúpiť do brány a to hneď v takejto ťažkej chvíli. Lenže presilovka domácich netrvala dlho. Keď v obrane získal loptu dlháň D. Ostrák a vyviezol ju na polovicu súpera, zatiahol ručnú brzdu domáci M. Mikulišin. Na prekvapenie všetkých aj on videl priamo červenú kartu a tak boli sily vyrovnané. Azda najväčšiu šancu zápasu spálil v 23. min. O. Dobrota, keď loptu neupratal do prázdnej brány! Kontaktný gól na 2:4 strelil v 28.min. skúsený M. Konder, ktorý sa najlepšie zorientoval v bránkovisku a domáci tak boli v hre o dobrý výsledok. Žilinčanom postupne dochádzali sily. Prišla tak 33.min., hosťujúci K. Gábor zabudol na elementárne zásady pri bránení autu, či rohu. Nastrelená lopta mu skončila na ruke a tak ponúkol súperovi zbytočne možnosť skórovať. Kapitán Miby F. Rafanides bezpečne penaltu premenil a stav bol zrazu už len 3:4. Tréner MŠK reagoval na prebiehajúcu situáciu oddychovým časom a po ňom skúšali hostia defenzívnu power-play na otupenie stúpajúceho tlaku Bystrice. Ďalšiu tutovku spálil P. Vajda. Unavenú obranu šošonov dorazil svojim hattrickom F. Rafanides, keď využil fatálnu hrúbku v ich obrane a opäť poľahky skóroval 4:4. Žilina začala strácať vyhratý zápas a keď nastrelil najlepší hráč hostí F. Marton opäť len konštrukciu brány prišiel moment, ktorý už definitívne zrazil šošonov na kolená. Po viacerých sporných drobných momentoch sa nechal vyprovokovať zo striedačky F. Marton a za vniknutie na palubovke si ako jediný (pretože rovnané karty mali dostať hráči na oboch stranách) vyslúžil žltú kartu a na jeho smolu to bola už druhá, čiže poputoval predčasne za ČK do sprchy… štvorica hostí podala v závere obetavý výkon a aj za prispenia šťasteny dokázali ubrániť aspoň bod. Ten sa samozrejme v závere málil obom stranám, ale po priebehu treba jasne konštatovať, že hostia vlastnou nedisciplinovanosťou a hlúposťou darovali domácim zlatý bodík. Navyše sa šošoni citeľne oslabili pred ďalším kolom…

Branislav Škorec (tréner MŠK Žilina FUTSAL): „Zápas sa odohral v dobrom tempe, s viacerými taktickými chybami. Diváci si mohli prísť na svoje. S remízou spokojní byť nemôžeme. Ideme ďalej, musíme s hráčmi pracovať aj mentálne.“

Erik Kavčák (brankár MŠK Žilina FUTSAL): „Z Banskej Bystrice sme si mali odviezť 3 body. Boli sme aktívnejší, mali sme viac šancí a zápas ovplyvnila červená karta, ktorú som bohužiaľ dostal ja a oslabil som naše družstvo. Týmto sa chcem chlapcom ospravedlniť. Takéto zbytočne karty nemôžeme dostávať. Po pár minútach sme spravili ďalší skrat, keď Marty dostal tiež blbú červenú kartu. Potom to bola otázku času, keďže sme dohrávali s 5 hráčmi a sily rýchlo ubúdali. Musíme dať hlavy hore a sústrediť sa na zápas v Leviciach, odkiaľ si chceme priviesť 3 body do Žiliny.“

Vladimír Gavrilov (hráč MŠK Žilina FUTSAL): „Na prvý zápas sme cestovali do Banskej Bystrice, s ktorou sme oba prípravné zápasy vyhrali, ale liga je už niečo úplne iné. Prvý polčas sme boli lepší, mali sme veľa šancí, dali sme tri góly a vyzeralo to tak, že v pohode ten zápas zvládneme. Navyše na začiatku druhého polčasu sme dali na 1:4. Točili sme len šesť hráčov, čo bolo dosť náročné.  Potom sme akoby nevedeli čo ďalej, robili sme chyby a super nás potrestal. Rozhodcovia myslím dosť zápas ovplyvnili a neboli korektní. Zápas sme dohrávali v podstate so štyrmi hráčmi a už nám aj chýbali sily. Výsledok 4:4 je pre nás strata dvoch bodov, ale ideme ďalej. Budeme naďalej makať na tréningoch a snažiť sa to preniesť do zápasov.“

Dušan Štaffen (športový riaditeľ MŠK Žilina FUTSAL): „ Stretnutie sa mi hodnotí veľmi zle. Aj napriek našim problém s kádrom sme nastúpili do zápasu odhodlaní zvíťaziť. Všetko išlo podľa plánu a po góle na 1:4 som veril v naše víťazstvo. To, že sme ho nedosiali a stratili vyhratý zápas je jedna vec, ale to akým spôsobom je druhá. Veľmi som sa po zápase na chlapcov hneval. Ja viem, že sú ešte mladí a všetko majú pred sebou. Ale podľa mňa sú už dostatočne skúsení na to, aby takto reagovali na vzniknuté situácie. Pre mňa je to neodpustiteľné! Ak sa dodatočne nezmení formát súťaže, tak hráme prakticky a maličký počet bodov a tieto dva nám budú veľmi chýbať. Po nútenom voľne v 2.kole nás čaká najbližšie predohrávka toho tretieho 19.9.2019 v Leviciach a tam si budeme chcieť napraviť chuť.“