Chorvátsko U19 – Slovensko U19 6:2 (0:2)

Slovensko U-19 kvalifikácia na Majstrovstvá Európy 2019

3.deň – Chorvátsko vs Slovensko

Nadišiel deň, kedy skončila dlhá a náročná príprava našich mladých futsalistov. Chlapci vstúpili do boja v 7. kvalifikačnej skupine o postup na historicky prvé Majstrovstvá Európy hráčov do 19 rokov. Ako prví sa nám postavili do cesty domáci Chorváti. A ak sa u nás občas s obľubou hovorieva, „zápas dvoch rozdielnych polčasov“, tak toto bol doslova učebnicový príklad!

Chorvátsko U19 – Slovensko U19  6:2 (0:2)

Zostavy:

CRO: N.Čizmić „C“(F.Radaj)- B.Sučić, T.Rendić, V.Radić, J.Jurlina-D.Dragun, A.Papac, A.Darrer, D.Cvišić, F.Vukelić, M.Mužar, tréner: M.Mavrović

SVK: K.Kollár (P.Pecho) –  F.Vaktor „C“, M.Ševčík, F.Marton, J.Koricina – M.Šlehofer, S.Bačo, K.Medoň, M.Kuruc, R.Moravec, J.Filip, tréner: B.Škorec, asistenti: M.Majling a M.Ondúšek,  tréner brankárov: M.Herko, fyzioterapeut: A.Sebestyén , vedúci družstva: D.Štaffen

Góly: F.Vukelić 3 (28´30´33´), T.Rendić 2 (24´31´), V.Radić 1 (38´)– J.Koricina 2 (6´18´)

ŽK: V.Radić – J.Koricina

Rozhodcovia: C.J.C.Santos (Portugalsko), J.Lang (Francúzsko), O.Rafiq (Nórsko)

Pozorovateľ rozhodcov: P.Á.G.Nieto (Španielsko)

UEFA delegát: S.Kammerer (Nemecko)

Počet divákov: 300

Obe strany pred stretnutím vedeli, ako dôležitý je vstup do turnaja. Navyše sa pred našim zápasom zrodil v hale doslova neskutočný výsledok, keď Anglicko (pozn. žrebované zo štvrtého výkonnostného koša)zdolalo najväčšieho favorita našej skupiny Taliansko 2:1. V zápase, v ktorom došlo aj dvom veľmi vážnym zraneniam sa hralo dlho bez gólov. V druhom polčase sa do vedenia dostali z protiútoku ostrovania, ale zhruba 90 sekúnd pred koncom Taliani v power-play vyrovnali. Nakoľko sa im bod málil, pokračovali v hre bez brankára. To sa im ale stalo osudným a po ich veľkej hrúbke inkasovali do opustenej brány…

Naše stretnutie sa začalo vo vysokom tempe a naši hráči svojou aktivitou smerom dopredu, či skalopevnou a súdržnou obranou doslova umlčali domácich fanúšikov. Hra sa nám darila, každou pribúdajúcou minútou sme získavali pevnejšiu pôdu pod nohami. Chlapci dodržiavali pokyny a keď Dodo Koricina strelil otvárací gól, zo všetkých opadla akási nervozita. Po našom druhom góle sme začali priskoro pomýšľať na víťazstvo ako sa neskôr ukázalo, zľakli sme sa vidiny veľkej výhry. V prvom polčas zostali ešte nevyužité dve naše tutovky, keď M.Ševčík aj K.Medoň napálili loptu len do konštrukcie brána! Napriek tomu sme v zápase dominovali a do šatní sme odchádzali veľmi spokojní.

V šatni prebehla klasická porada o taktike, padli upozornenia na silné stránky súpera  a mali sme si ísť chladnokrvne za svojim cieľom. Čo sa však udialo v druhom polčase si nikto z nás nevie vysvetliť! Koncentrácia brankára, obetavá a skalopevná obrana, či nasadenie a nápaditosť našich útokov ostali v šatni! Chorváti nastúpili naopak ako vymenení a začali sa diať veľké veci. Prebrali iniciatívu, dostali nás pod tlak a začali nás obsypávať streleckými pokusmi. Za stavu 1:2 sme mali ešte zo dve šance zlomiť súpera, najmä priamy kop M.Šlehofera si pýtal gól. Lenže miesto toho udreli po peknej akcii domáci, o chvíľu išli z nemožného uhlu do vedenia a nadnesene povedané, za 6 minút zničili náš sen. Hravo otočili vývoj stretnutia a naša bezradnosť bola na srdcervúca. Slzičky v očiach chlapcov po zápase boli veľavravné…Dnes nás čaká ďalší dôležitý zápas, v ktorom vyzveme veľké Taliansko a urobíme všetko pre úspech. Prišli sme sem urobiť nášmu futsalu dobré meno a chlapci si to dobre uvedomujú.

Hlasy po zápase:

Branislav Škorec (tréner SVK U-19):  Zápas ako zo zlého sna. Výborný prvý polčas a zlyhanie v druhom. Vyhrávali sme 2:0, mali zápas pod kontrolou a predsa ho prehrať výrazným rozdielom nechápem a som veľmi sklamaný. Nie je sa načo vyhovárať, všetko sme  mali výborne rozohraté a sami, vlastnými chybami sme si to pokazili. Zajtra nás čakajú Taliani a verím, že s iným výsledkom. Snahu a chcenie hráčom uprieť nemôžem, ale treba sa koncentrovať celých 40 minút.“

Filip Vaktor (kapitán SVK U-19):  Bohužiaľ, zápas pre nás skončil smutne. V prvom polčase sme hrali vynikajúco a aj keď sme sa nevyhli malým chybičkám, bol to z našej strany výborný výkon. Hrali sme si našu hru, dodržiavali sme taktické pokyny z porady a všetko nám vychádzalo. Ale Chorváti už v prvom polčase naznačili, že vedie hrať futsal a mali niekoľko šancí. Škoda, že tie naše obrovské ostali nevyužité. Cez polčas sme sa opäť povzbudzovali  a hovorili sme si, že ešte nič nie je vyhraté a musíme makať ďalej. Chorváti zmenili taktiku, začali nám brnkať na nervy a my sme sa nechali zbytočne uniesť. Neviem, podľa mňa nevieme byť také trošku svine. Nevieme kúskovať  a kaziť hru čo by sme v tomto polčase potrebovali. Asi sme sa nepochopili dobre s trénerom, zbytočne sme sa stiahli a púšťali domácich do hry. Oni to využili a nám sa všetko začalo rútiť ako domček z kariet. Nedokázali sme už tu lavínu zastaviť a boli sme bezradní…“

Sebastián Bačo (hráč SVK U-19):  Medzi prvým a druhým polčasom sme podali diametrálne odlišný výkon. Povedal by som, že sme v tom druhom odišli skôr mentálne ako fyzicky. Nerád by som tu teraz polemizoval aké faktory by mohli ovplyvniť našu hru v druhom polčase, ale povedal by som, že nás Chorváti prebili viac hlavou ako futsalom. Už pred prvým gólom mali obrovskú šancu, ktorý im na čiare zmaril Ševčík a už vtedy som videl na chlapcoch ako aj sám na sebe tie zvláštne pohľady. V očiach nám bolo vidieť takú neistotu a obavu zo straty víťazstva po ktorom sme tak veľmi túžili. Teraz sa musíme dobre nastaviť na Taliansko. V tejto kvalifikácii odohráme tri zápasy, nie len tento jeden na ktorý musíme zabudnúť a chceme sa dostať na víťaznú vlnu. Teraz je to už len na nás, nie na tréneroch, aby sme zo seba dali všetko a bojovali ďalej.“

Kevin Kollár (brankár SVK U-19):  Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme sa hecovali, všetko nám vychádzalo podľa našich predstáv. Hádzali sme sa do striel a hrali sme obetavo. Keď sme aj prerušili nejaký útok, či zblokovali nejakú streli tam sme si zahučali. V tom druhom sa z našej hry vytratila emócia. Stiahli sme sa a už to nebolo ako v prvom polčase. Podľa mňa sme nezvládli ťarchu tohto zápasu. Bol to náš prvý zápas, veľmi dlho a poctivo sme sa naň pripravovali a nezvládli sme ho v hlavách. Musíme sa otriasť, zabudnúť  a chcieť  vyhrať ďalšie zápasy. Keď už nie kvôli sebe, tak pre ľudí, ktorí sa za nás postavili a pracovali s nami.“

Ďalšie články

MládežSezóna 2018/19Top
MládežSezóna 2018/19Top