Na ihrisku ako býk, v súkromí ako tiché, usmievané neviniatko – Filip Jančula

Vo svojich 17 rokoch stihol vo futsalovom ročníku 2019/2020 odohrať zápas za seniorské A-čko, bol súčasťou kategórie do 20 rokov a rovnako aj súčasťou kategórie do 17 rokov, v ktorej bol kapitánom! Veľký srdciar, ktorý na ihrisku nechá dušu, nevypustí ani jeden súboj a zároveň vie potiahnuť tím aj strelecky, taký je Filip JANČULA. Na palubovke potrebujete rôzne typy hráčov a takých ako je Filip je naozaj málo, skôr defenzívny, ale zároveň v ofenzívne nepríjemný. Niekedy až príliš futsalovo tvrdý, ale aj férový.

 

Ako tráviš čas v tejto neľahkej situácií počas pandémie a ako vyzerá tvoj bežný deň?

V tomto nemilom období mám viac času na seba a na rodinu. Veľa času trávim pri práci okolo domu alebo pri výsadbe mladých stromčekov v lese. (pozn. chválime!) Tým, že som stále školopovinný tak každý deň strávim istý čas pri knihách. Trénujem individuálne, snažím sa trénovať všetko čo sa dá. Či už silu, dynamiku, rýchlosť, kondíciu a prácu s loptou.

 

Sezóna sa predčasne skončila pre A-tím, na ligu U-20 a U-17 si musíme zrejme ešte počkať. Ako si spokojný s výkonmi a výsledkami juniorov? Do konca ligy chýba 6 kôl a máme náskok v U-20 6 bodov, v U-17 3 body.

Myslím si, že v tejto sezóne máme obe juniorské súťaže rozbehnuté veľmi dobre. Hovorí o tom aj bodový náskok v oboch kategóriách, ktorý však mohol byť ešte vyšší nebyť zbytočných zaváhaní. Ak sa bude pokračovať v súťažiach určite budeme aj naďalej tvrdo pracovať a pevne veriť v to, že titul bude náš ako v kategórií U-20 tak aj v U-17.

 

V sezóne 2019/2020 si odohral zápas za A-tím, U-20, aj U-17 v čom vidíš rozdiel?

Seniorský futsal je úplne iný ako ten juniorsky. Či už po taktickej stránke, ale aj fyzickej. V juniorských kategóriách sa učíme rôzne základne systémy, zatiaľ čo hráči A-čka ich už dávno veľmi dobre ovládajú a sú ďaleko pred nami. Som veľmi rád, že sa nám snažia pomáhať vo všetkom čo sa dá a každý jeden tréning, či zápas s nimi je pre mňa veľkou školou.

 

Okúsil si už aj ako chutí reprezentačný dres. Ak by si zhodnotil prácu v reprezentácií, čo vidíš pozitíva?

Reprezentácia je na dobrej úrovni, no myslím si, že každého jedného z nás, ale aj tím čaká veľa, veľa práce. Kategória, v ktorej pôsobím má zrazy dosť často, čo je určite dobre. Realizačný tím sa snaží spolupracovať aj so zahraničnými odborníkmi, čo vidím ako určité plus pre vývoj futsalu na Slovensku. Môžu nám tak veľa ukázať a naučiť nás.

 

Čo by si chcel, mal zlepšiť do budúcich rokov?

Rád by som zlepšil každý jeden prvok, aby som sa mohol systematicky posúvať stále vyššie a vyššie. Najviac mi však záleží na práci s loptou a taktike, ktorá je síce jednoduchá, ale priamo v zápase niekedy náročná na realizáciu. Mám pred sebou ešte veľa času a budem robiť všetko preto, aby som sa stále zlepšoval a dostal sa na podobnú, kvalitnú úroveň ako majú napríklad Matúš Ševčík alebo Filip Vaktor, či ostatní hráči v ich veku.

 

Každý hráč sa musí teraz pripravovať individuálne, ako sa to darí tebe?

Moja indivuálna príprava je na tom dobre, snažím sa robiť všetko čo sa dá. Každý deň si určitým spôsobom vyplňam deň trénovaním, či už ide o výber, fartlek, cyklistiku, posilňovanie alebo prácu s loptou. Dúfam, že sa do tréningového procesu vrátim dobre pripravený a plný energie ďalej pracovať spolu s tímom.

 

Čo by si odporučil všetkým ľudom v dnešnom dobe?

Ľudia by sa mali v tomto ťažkom období chrániť, ale chrániť aj ostatných vo svojom okolí. Ak bude každý jeden zodpovedný a budeme robiť to čo máme, určite sa z toho čoskoro dostaneme a budeme sa môcť vrátiť k činnostiam, ktoré sú nám momentálne odopreté.

Ďalšie články

MládežMužiSezóna 2019/20TopU-17U-20
MládežMužiSezóna 2019/20TopU-20